Gazdaság hvg.hu 2013. április. 15. 13:03

Az uniós vállalásunk felénél se tartunk

A napokban Brüsszelben kiadták a 2020-as megújuló energiás tagállami vállalások időarányos kontrollját tartalmazó elemzéseket. Magyarország nem jól teljesít.

Megjelent az Európai Bizottság áttekintő elemzése a tagállamok és az EU egészének megújuló energia piacáról. A 2009-es megújulós eu-direktíva alapján az EB 2013-ban készített először ilyen átfogó elemzést, ebben azt vették sorra, hogy a négy éve vállalt kötelezvényekkel ki hogy áll.

Az Európai Unió egészének 2020-as célja a 12.7 százalék elérése, melyhez a tagállamok egy része már 2010-re elérte saját célszámát. Több országban jelentős azonban az elmaradás. Nem meglepő, hogy az egyébként eleve a legkevesebbet vállaló Magyarország is közéjük tartozik, mivel a megújuló energiás beruházások voltaképpen megszűntek hazánkban. 2006-ban osztottak ki (először és utoljára) szélenergia-építési engedélyeket, visszavágták (egyébként jogosan) a biomasszás beruházásokat, lényegében megszűnt a kapcsolt energiatermelés, és a geotermiás beruházásokba is csak most kezd beleszeretni a kormányzat.

Szélből több van, mint gondolnánk...
AP

Így viszont nem olyan nagyon meglepő, hogy a 2005-ben mért 4,3 százalékos szinthez képest 2020-ra vállalt 13 százaléknak a feléig se jutottunk. Hiába  szerepelt 8,8 százalék az időarányos vállalásban, mert Magyarország csak 6 százalékig jutott - olvasható ki a jelentés végére került táblázatból.

De nem mi vagyunk az egyedüliek, akik késében vannak, a 27 tagállamból 15 nem teljesítette az időarányos megújuló villamosenergia célszámát, 22 a közlekedési szektoron belüli célszámát. A legnagyobb kudarcot a szélenergia fejlődése jelenti, melynek a tervek szerint már összesne 140 TWh kapacitásnál kelle tartania, de az csak ennek kevesebb, mint a harmada, 43 TWh volt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ballai Vince 2024. december. 23. 17:30

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.