A TIME magazin az év találmányait összefoglaló 200-as listáján autós közlekedést megújító ötletek is helyet kaptak. A Cavnue megoldására például Magyarországon is nagy szükség lenne.
Sofőrfigyelő
Az elmúlt években nagy hangsúlyt fektetett arra a Volvo, hogy olyan technológiákat építsen az autóiba, ami segíthet megóvni mások – például a gyalogosok – életét. Kiderült azonban, hogy bár ezek a technológiák hasznosak, legalább ennyire fontos az is, hogy az autós állapotát figyelje a jármű.
A cég az EX90 modelljébe szerelte be azt a kétkamerás rendszert, ami figyeli a sofőrt, majd ha azt érzékeli, hogy nem fogja a kormányt, vagy az illető nem az utat nézi, jelez neki. Amennyiben nem reagál, vészhelyzeti módba kapcsol a kocsi, félreáll és bekapcsolja a vészvillogót.
Autó, motor
A világ egyik legnagyobb motorgyártója, az indiai Hero MotoCorp fejlesztette ki azt a járművet, ami motorként és háromkerekű autóként is lehet használni. A Surge S32 két részből áll: egy robogó méretű motorból, valamint egy kisteherautóra emlékeztető vázból, aminek hátsó tengelyén két kerék található. A cég szerint a csúcsforgalomban motorként érdemes használni a járművet, este pedig, amikor már gyenge a forgalom, autóvá alakítva lehet szelni vele a kilométereket.
Az S32 akkumulátorokról működik, az átalakításhoz pedig csupán három perc szükséges.
Modern lakóautó
Az Apple volt mérnöke, Bingrui Yang a koronavírus-járvány idején bérelt életében először lakóautót, és rögtön megállapította, hogy a piacon található járművek túl nagyok és csúnyák. A szakember ezért az iPhone-ok után önvezető járművek fejlesztésén is dolgozott, míg végül elkészítette a Pebble Flowt.
A szerkezet teljesen elektromos, a 45 kW-os akkumulátora 3,5-szer több energiát tud tárolni, mint a Tesla falra szerelhető egysége. A beltér skandináv stílusban készült el, az egészet pedig egy iPadről lehet vezérelni.
Retro Volkswagen
Az Egyesült Államokban az ősszel kezdték meg a Volkswagen ID Buzz értékesítését, amit a német autógyártó a nagysikerű, 1950-ben piacra dobott kisbusza alapján tervezett meg. A jármű elektromos, akkumulátorát 30 perc alatt lehet 80 százalékra feltölteni. A járműben összesen heten utazhatnak, a padlólemezek alatt található akkumulátorok pedig rendkívül stabilitást nyújtanak az autónak.
Autószkennelés
Egy izraeli testvérpár, Amir és Ohad Hever hívta életre az UVeye nevű technológiát, miután a hadseregben szolgálva túlságosan hosszúnak tartották az autók bombák utáni átvizsgálását. A 2016-ban alapított cég kezdetben a katonai felhasználásra összpontosított, de gyorsan kiderült, hogy a polgári felhasználása sokkal népszerűbb.
A rendszer 20–30 másodperc alatt vizsgálja át az adott autót, és feltárja a különböző sérüléseket a gépi látás segítségével. Jelenleg az Egyesült Államok 300 márkakereskedése használja, és havonta félmillió autót vizsgálnak át így.
Okosabb közlekedés
Az amerikai Cavnue Michiganben kezdte el tesztelni azt a megoldását, ami a jövőben nagyban megkönnyítheti az autósok életét. A szakemberek 15 millió dollárt fordított arra, hogy egy útszakaszon 200 méterenként érzékelőket helyezzen el, ami valós időben szolgáltat adatot az útviszonyokról és a forgalom áramlásáról. Tyler Duvall, a Cavnue vezérigazgatója szerint az adatokból az út fenntartója is profitál, hiszen kiolvashatja belőle, hol van gond és hol kell felújítani, kátyúzni.
A végső cél, hogy az autósok valós időben kapjanak tájékoztatást a közlekedési helyezetekről.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.