Gazdaság Nagy Gergő 2013. április. 12. 10:28

Így taszít válságba egy kormányt az offshore

Komolyan megrengeti a francia kormányt egy offshore-botrány. A francia költségvetési miniszter március végén kénytelen volt lemondani, miután kiderült, hogy euró százezreket rejtegetett évtizedekig egy svájci bankszámlán. Az ügy akkora hullámokat kavar, hogy kormányátalakítást is rebesgetik, emellett pedig a nemrég nyilvánosságra került, rendkívüli mennyiségű nemzetközi offshore-adatbázisban is található legalább 130 francia név, így az ország gazdasági-politikai elitje nem érezheti magát biztonságban.

Az adóelkerüléstől a politikai összeomlásig. Az egyik francia hírszájt ilyen címmel nyitott egy dossziét azoknak az eseményeknek és híreknek, melyek alapjaiban rengetik meg a francia kormányba vetett bizalmat és hitelességet. Francois Hollande francia köztársasági elnök kormányzát pedig nem más rengette meg, mint egy "aprócska" baki: az adóelkerülés elleni harc vezérének és az elnök közeli szövetségesének tartott költségvetési miniszteréről kiderült, hogy 600 ezer eurót tartott egy svájci offshore bankszámlán.

Jerome Cahuzac – aki korábban plasztikai sebészként kereste kenyerét, és drága ingatlanokkal is rendelkezik – hónapokig tagadta, hogy külföldi számlán is lett volna pénze, végül beismerte a több mint 20 éve létező offshore számlát. "Hazugságok spiráljába kerültem, és elvesztettem az irányvonalat. Porba sújt a bűntudat" – írta közleményében a miniszter, aki március végén volt kénytelen távozni posztjáról, miután hivatalos eljárás indult ellene a külföldi számla miatt. A már volt miniszter bocsánatot kért Hollande-tól is, hogy ilyen helyzetbe hozta, emellett lépéseket tett a 600 ezer euró Franciaországba vitelére is.

Ez még csak a kezdet

A volt költségvetési miniszter külföldi vagyonairól időközben egyre több információ derül ki, egy svájci tévétársaság szerint 2009-ben 15 millió eurót szeretett volna elhelyezni egy genfi bankfiókban, a pénz eredetét ugyanakkor nem tudta igazolni. A miniszter lemondása ugyanakkor nem állította meg az "offshore-cunamit", a francia politikai és gazdasági élet fenekestül fordult fel.

Hollande a célkeresztben - komoly népszerűségvesztés a botrány ára
AFP / Patrick Kovarik

A francia államfő kénytelen volt magyarázkodni minisztere miatt – és már külügyminisztere, Laurent Fabius és volt szocialista párti pénztárnoka miatt is, akik állítólag ugyancsak rendelkeztek offshore számlával –, mivel az adóelkerülés elleni küzdelem és a gazdagabb franciák magasabb kulccsal történő megadóztatása gazdaságpolitikájának fő pilléreit képezték. Hollande megválasztása után ráadásul azt ígérte, hogy a kormányzat visszatér az erkölcsös és egyszerű politizálás útjára. A helyzet kezelésére a francia államfő megjelent a tévében, ahol élesen kikelt Cahuzac ellen, megbocsáthatatlannak nevezte ezt a bűnt, és "gyalázatnak" nevezte Cahuzac számláját a köztársaságra nézve.

Hollande emellett nem győzte hangsúlyozni, hogy mindez csak egy ember hibája volt, emellett pedig olyan lépéseket hozott, mellyel reflektálni igyekezett a történésekre. A csalásért elítélteket eltiltották a közügyek gyakorlásától, emellett pedig Hollande arra kötelezte a minisztereit, hogy vallják be vagyonukat. (A francia képviselőknek már most is be kell vallaniuk vagyonukat, ám a bevallást nem hozzák nyilvánosságra, hanem egy kormányzati szervnek mutatják be a ciklus elején és végén). A francia államfő később az összes adóparadicsom "eltörlését" is javasolta egy beszédében.

A franciák elfordulnak a teljes politikai elittől

A botrány kapcsán több politikus is önként nyilvánosságra hozta vagyonát, a közvélemény eközben egyre inkább elfordul a kormánytól. Egy közvélemény-kutatás válaszadóinak többsége szerint az egész botrány Jean-Marc Ayrault kormányfőre és magára Hollande-ra is negatív hatással van. A francia államfő népszerűségi mutatója a modern francia történelem köztársasági elnökei közül rekordmélységben található, a franciák mindössze 30 százaléka támogatja csak az elnök politikáját. A franciák számára emellett a Cahuzac-botrány nem egy elszigetelt esetnek tűnik, egyre nő a bizonytalanság a választott tisztségviselőkkel szemben. Egy felmérés szerint a franciák 77 százaléka gondolja úgy, hogy a politikusok korruptak, ez 13 százalékos emelkedést jelent 2010-hez képest.

Magyarországon lemondana egy miniszter egy offshore-számla miatt?
Franciaországban az offshore-tevékenységet sokkal negatívabban ítélik meg, mint Magyarországon – mondta egy adótanácsadó cég ügyvezető igazgatója. Ott szerinte már az is rendkívül rossz színben tűnik fel, ha egy francia vállalkozás Magyarországon szeretne bizonyos adókedvezményeket elérni, akár itteni cége után is, mivel azt a francia közvélemény egyértelműen úgy értékeli, hogy pénzt szipkáz ki a francia költségvetésből. A szakértő szerint magyar állampolgárnak nem illegális külföldön számlát nyitnia, bejelentési kötelezettség sincs, a fő elem azonban az, hogy a külföldön keletkező befektetés után jövedelmet hol adózzuk le. Ha van kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezmény, akkor nyugodtan lehet a jövedelmet külföldön is leadózni, ám ha ilyen nincs, a virtigli offshore országokkal ez a helyzet, akkor már probléma lehet, mivel ez adóelkerülésnek minősül. Ebben az esetben is ugyanakkor a nagy kérdés az, hogy megindulhat-e egyáltalán egy büntetőeljárás egy magyar miniszter ellen, és egy, a franciánál megengedőbb közvélemény előtt mennyire válik kínossá és vállalhatatlanná a kormányfő számára az adott kormánytag.

A botrány egy esetleges kormányátalakítás lehetőségét is felvetette. Hollande egyfelől ezzel vehetné elejét a további csontvázak felbukkanásának, másfelől pedig revitalizálhatná kabinetjét, amelynek megítélése a franciák szemében kritikán aluli. Arról azonban még nincsenek információk, hogy mely miniszterek távozhatnának.

Az égetően fontos gazdasági kérdések a háttérbe szorulnak

A Cahuzac-botrány ugyanakkor elvonja a kormány figyelmét az égetően szükséges gazdasági döntésekről, Franciaország ugyanis Európa egyik "beteg embere" lett. A munkanélküliség rekordközelben van, majdnem 3,2 millió ember van munka nélkül, az ország gazdasága pedig négy éven belül harmadszor kerülhet recesszióba idén, bár a kormány 0,1 százalékos bővüléssel számol. A költségvetési hiány pedig az eredetileg ígért 3 százalék helyett 3,7 százalék lehet 2013-ban.

Franciaország négy éven belül a harmadik recesszió elé néz
AFP / Bertrand Guay

Mindezen mutatók tükrében Hollande – akinek a gazdasági növekedés ösztönzése programja ékkövét képezte – nehezen tud úgy lavírozni, hogy elutasítja a megszorításokat, az uniós szabályainak azonban meg kell felelnie. Angela Merkel német kancellár nemrég arra szólította fel az euróövezet országait, hogy csökkentsék költségvetési hiányukat annak érdekében, hogy visszaállítsák a közös uniós fizetőeszközbe vetett bizalmat. Míg az övezet országai azzal küzdenek, hogyan is szorítsák le deficitjüket, addig Németország költségvetési többletet produkálhat 2014-ben. A kritikákra válaszolva Hollande április 17-én prezentálja gazdasági tervét az Európai Bizottság (EB) számára.

A francia jegybankelnök szerint országa számára sincs más lehetőség, mint visszafogni a kiadásokat, idén a 2012-es szintet kell tartaniuk, több manőverezésre nincs lehetőség. Christian Noyer szerint be kell fagyasztani a kiadásokat és reformokat kell végrehajtani, ez az egy út létezik.

Ennyi pénz van offshore országokban
Az OECD szerint összesen 7 ezer milliárd dollár befektetés parkol a világon az offshore-nak tekintett országaiban – például a Kajmán-szigeteken –, a Tax Justice Network szerint azonban ez igencsak alulbecsült, az adóelkerülés monitorozására szakosodott szervezet 32 ezer milliárdra teszi az összeget. Ez a világ befektetéseinek 32 százalékát jelenti.

* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek

Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?