Magyarországon a "készpénz a király"
Hazánkban a "cash is king" – a készpénz a király kifejezés különösen igaz, a magyar lakosság kiemelkedően sok készpénzt tart szinte egész Európával szemben, ami közel 127 milliárd forintnyi veszteséget termel. Úgy tűnik, a tranzakciós adó a készpénz használatára csak ráerősített.
Hazánkban a "cash is king" – a készpénz a király kifejezés különösen igaz, a magyar lakosság kiemelkedően sok készpénzt tart szinte egész Európával szemben, ami közel 127 milliárd forintnyi veszteséget termel – írja a Bankmonitor.hu. Az OECD statisztikái alapján a magyar lakosság pénzének 13 százalékát tartja készpénzben. Ez az arány nyugat-európai országokban jelentősen kisebb, a nyugat-európai átlag 2 százalék. Ez azért jelenthet gondot, mivel a készpénztartás jelentős költségekkel jár, vagyis ennyivel szegényebbek vagyunk. Európában mellesleg csak négy ország – Görögország, Lettország, Szlovénia és Litvánia – háztartásai előzik meg Magyarországot a készpénztartási arányt tekintve (hazánkban 12,7 százalékos az arány).
Ha csak annyi készpénzt tartanánk, mint egy átlagos nyugati ország, akkor éves szinten 127 milliárd forintnyi kamattal lenne több pénzünk. A tranzakciós adó ráadásul ráerősíthetett a kialakult helyzetre: az adó bevezetését megelőző időszakban – 2012 végén – közel háromszor annyi pénzmennyiség áramlott készpénzbe, mint a megelőző három év során. Ezzel pedig a lakosság további kamatveszteséget kénytelen elkönyvelni.
A bankszámlán lévő pénz használata az alábbiak miatt lenne jobb megoldást. Először is a készpénz használata további költségeket is felvethet, hiszen az államnak kezelnie kell a használatban lévő készpénzt, cserélnie kell az elhasználódott darabokat. Emellett ha bankszámlán van pénzünk, biztonságosabb is, hiszen nem kell annyi készpénzt magunknál hordani, így nem kell félni attól sem, hogy elhagyjuk vagy ellopják tőlünk. A bankkártyás fizetési lehetőségek fejlődése pedig egyre gyorsabbá teszi a bankszámlán levő pénz használatát, elektronikusan gyorsabban és egyszerűbben el tudjuk intézni ügyeinket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.