2013. március. 23. 16:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. március. 23. 18:20 Gazdaság

Boros: "egy tréfa, hogy a magyar állam rossz tulajdonos"

Az energiaszolgáltató cégek a privatizációjuk óta több mint 1000 milliárd forint profitra tettek szert Magyarországon, de szakemberek szerint ennek többszörösét is kivihették az országból különféle pénzügyi műveletekkel - mondta Boros Imre, az első Orbán-kormány kisgazda minisztere, közgazdász a Kossuth Rádióban.

Az energiaszolgáltató vállalatokat 1995. december végén a piaci értéküknél jóval kevesebbért adták el, többnyire külföldi állami tulajdonban lévő cégeknek – mondta a Krónikának Boros Imre közgazdász. "Az már magában véve egy tréfa, hogy a magyar állam rossz tulajdonos, a külföldi meg jó tulajdonos itt nálunk" – állapította meg az első Orbán-kormány tárca nélküli minisztere, volt FKgP-s képviselő.

A hivatalos könyvelési adatok szerint az azóta összesen megtermelt és hazánkból többnyire kivitt profit meghaladja az ezermilliárd forintot, de a cégek más módon is tudtak pénzt kivonni az országból – véli Boros Imre. "Különféle jogdíjakon meg mindenféle tudományos szerződéseken keresztül lényegében költségként viszi ki a profitot, magyarán szólva megcsapolja a saját itteni leánycégét. Ez egyébként a bankoknál is jellemző. Úgyhogy valószínű, ennek a profitnak a többszöröse realizálódott, ugyan nem mindig itt, a magyar szolgáltató cégnél, hanem az ő 'anyukájánál'" – tette hozzá Boros Imre.

Mindemellett az energiacégek a Horn-kormánnyal aláírt szerződésekben azt is kikötötték, hogy a mindenkori költségeikre egy bizonyos százaléknyi nyereséget tehettek, az így kialakult árat pedig érvényesíthették a piacon – folytatta Csath Magdolna közgazdász., aki 2002-ben a MIÉP színeiben indult képviselőjelöltként. Szerinte ezek a feltételek nem ösztönözték a cégeket arra, hogy hatékonyan gazdálkodjanak. Ha ugyanis bármilyen költséget el lehet fogadtatni az árban, akkor a vállalkozás bátran költ, például jó magas béreket ad a vezetőknek.

Csath Magdolna úgy véli, gyakorlatilag nem működött a piacgazdaság, hanem monopolgazdaság alakult ki az energiaszektorban. "Óriási szakadék keletkezett aközött, hogy a családok összes bevételéből hány százalékot tett ki a gázra, villamos energiára fordított összeg" – mondta Csath Magdolna. A szakemberek szerint mindezekért különösen indokolt, hogy átvizsgálják ezen cégek költségeit, és arra szorítsák őket, hogy megfelelően gazdálkodjanak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.