2013. március. 22. 10:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. március. 22. 10:31 Gazdaság

Budapest már csak Pozsony és Prága hátát nézi – infografika

Közzétette az Eurostat az európai régiók 2010-es gazdasági fejlettségének rangsorát. A legfejlettebb régiók között döntően nyugat-európaiakat találhatunk, bár van egy cseh és egy szlovák is, míg a legszegényebbek között nagyrészt a kelet-európai uniós tagállamok képviseltetik magukat. A közép-magyarországi régió, a legfejlettebb magyar terület, az uniós átlag környékén található.

Csütörtökön publikálta az Európai Unió EU) statisztikai hivatala, az Eurostat a 27-ek NUTS 2 szintű régiónak – Magyarországon hét ilyen régió van – gazdasági fejlettségét a 2010-es évre vonatkozóan. A leggazdagabb 20 régió között döntően nyugat-európaiakat találunk, bár Csehország és Szlovákia is képviselteti magát egy-egy területtel (Prága és Pozsony).

A 270 uniós régió közül 41 gazdasági teljesítménye haladja meg az uniós átlag 125 százalékát, 68 régió pedig a 75 százalékos fejlettségi szint alatt található.

A legfejletlenebb régiók közül 15 található Lengyelországban, hét-hét Csehországban, Görögországban és Romániában, hat Magyarországon (Budapest kivételével mindegyik magyar régió), öt-öt Olaszországban és Bulgáriában, három Franciaországban (mindegyik tengerentúli terület), Portugáliában és Szlovákiában, kettő az Egyesült Királyságban, és egy-egy Spanyolországban, Szlovéniában, Észtországban, Litvániában és Lettországban (az utolsó három országban nincs régiós tagoltság).

A közép-magyarországi régió, mely Budapestet és Pest megyét foglalja magában, az uniós átlag 107 százalékán áll, a következő legfejlettebb magyar régió a nyugat-dunántúli, mely 65 százalékon áll.

zöldhasú
Hirdetés