2013. március. 05. 11:04 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 05. 10:54 Gazdaság

Börtönbe megy a csődbe jutott legnagyobb afgán bank két volt vezetője

Ötévi börtönbüntetésre ítélte egy afgán bíróság kedden a korábbi legjelentősebb afganisztáni pénzintézet, a Kabul Bank két vezető tisztségviselőjét, akiknek az indoklás szerint szerepük volt a banknál történt nagyszabású sikkasztásban és a pénzintézet annak nyomán bekövetkezett összeomlásában.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) számára készült, tavaly novemberben nyilvánosságra hozott független jelentés szerint a Kabul Bank alkalmazottai, barátaik és rokonaik csalárd kölcsönszerződések révén 861 millió dollárnyi bankvagyont sikkasztottak el 2006 és 2010 között. 

Ser Hán Farnúd volt bankigazgatót és Halilulla Ferozi ügyvezetőt a bíróság 278 millió, illetve 530 millió dollár elsikkasztásában találta bűnösnek, és a börtönbüntetés mellett a pénz visszafizetésére is kötelezte őket.

A két elítélten kívül a bíróság további 19 személyt - a Kabul Bank volt alkalmazottait és kormánytisztviselőket - talált bűnösnek az ügyben. Nem szerepel a gyanúsítottak listáján Mahmúd Karzai, Hamid Karzai afgán elnök fivére, valamint az államfő helyettesének, Mohammed Fahim Hánnak a fivére, akik szintén a bank részvényesei voltak. A bíró közlése szerint azonban még több mint húsz ember ellen folyik vizsgálat, és további vádemelések várhatók.

Ezek voltak az első ítéletek a 2010-ben kirobbant bankbotrányban. A Kabul Bank összeomlása és az annak nyomán szükségessé vált állami segítségnyújtás az afgán hazai össztermék 5 százalékát érte el, ami a világ egyik legnagyobb bankcsődjét jelenti.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.