Bár a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség hivatalosan azokat a projekteket támogatta a minap nagy sajtófigyelmet kapott optikai hálózatok kiépítését célzó projektben, amelyek kedvezőbb feltételekkel valósíthatók meg, az atlatszo.hu birtokába került dokumentumok szerint erősen kérdéses, hogy ez valóban így történt-e. A 12,5 milliárd forinttal támogatott nyertesek, amelyek offshore-cégekhez és Demján Sándor cégbirodalmához is köthetők, helyenként hatszor akkor költséggel dolgoznának, mint a hatóság által éppen a drágaságuk miatt elutasított más pályázók.
Több nyertes pályázónál is felmerül a túlárazás lehetősége abban a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt pályázatban, amelyben összesen 21,3 milliárd forint támogatást osztottak ki. A pályázatról elsőként a Varánusz blog számolt be mégpedig azzal kapcsolatban, hogy a támogatás több mint felét, 12,5 milliárd forintot öt olyan cég nyerte el, amelyeket ugyanazon a napon alapítottak és ugyanarra a budapesti címre jegyezték be őket. Ahogy arról már az Átlátszó.hu is írt, a cégek közvetlen kapcsolatba hozhatók Demján Sándor üzlettársával, Nyúl Sándorral, továbbá a KDNP-s parlamenti képviselővel, Seszták Miklóssal, valamint két ciprusi offshore céggel és több ciprusi állampolgárral is.
Az Átlátszó megszerezte és nyilvánosságra hozta a 12,5 milliárd forintos hálózatfejlesztési közbeszerzés furcsa nyertesei mögött álló ciprusi offshore cégek nyilvános cégadatait. A tulajdonosi kör a Demján Sándor nevével fémjelzett Gránit-birodalomhoz köthető, de Leisztinger Tamás üzlettársa is felsejlik a tulajdonosi hálózatban.
Az atlatszo.hu birtokába jutott dokumentumok szerint azonban az offshore mellett más gyanús körülmények is övezik az optikai hálózatok kiépítésére kiírt pályázatot. A projektek elbírálásával foglalkozó Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG Zrt.) két pályázót is azért utasított el, illetve szavazott meg számára kevesebb támogatást, mert a pályázat költségvetéséhez szükséges fajlagos mutatók kiszámítása hibás, illetve más pályázók kedvezőbb feltételekkel rendelkező projekteket nyújtottak be. A teljes bejegyzést itt olvashatja!
*
Írásunk megjelenése után a Demján Csoporttól az alábbi közleményt jutatták el lapunkhoz:
"A szélessávú körzethálózati fejlesztésre, 2012-ben kiírt közbeszerzésen indult cégek, semmilyen módon nem kapcsolódnak Demján Sándorhoz, vagy a Demján Csoporthoz. Két nyertes project cég – a REGIO Kft. és a PONET Kft. – 50% tulajdonosa az EnterNet 2001 Kft.
Az EnterNet 2001 Kft. tulajdonosa az Enternet Invest Zrt. Ebben a cégben van Nyúl Sándornak 25% tulajdonrésze. Könnyen belátható, hogy a nyertes pályázók fölött két szinttel lévő tulajdonosi cég egyik kisebbségi részvényesének, nincs rálátása a Bauer Róbert által vezetett project cégek operatív működésére, pályázati gyakorlatára.
Ugyanakkor a megismert információk alapján fontos tisztázni, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség pályázatán indult project cégek minden kiírási feltételnek, 100%-ban megfeleltek. A pályázatok olyan új, Magyarországon még nem alkalmazott technológia meghonosítását
garantálják, amelyek úgy árelőnyt, mint gyorsasági előnyt biztosítanak a fejlesztésében. Nyúl Sándor bízik abban, hogy a megnyert pályázati pénzek hozzájárulnak a szélessávú körzethálózat hazai fejlesztéséhez, amely fontos lépés lehet hazánk informatikai felzárkózásában.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.