Fitch: még messzebb került Magyarország az IMF-től a dollárkötvénnyel
Magyarország visszatérése a nemzetközi tőkepiacra azt jelzi, hogy az ország képes fedezni 2013-2014-es költségvetési és külső finanszírozási igényét a hazai tőkepiac túlzott megterhelése nélkül - írták a Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.
A nemzetközi hitelminősítő a héten végrehajtott 3,25 milliárd dolláros magyar szuverén kötvénykibocsátással kapcsolatos értékelésében kiemelte azt a véleményét, hogy a sikeres kibocsátás igazolja a cég által a magyar államadós-osztályzat kilátásának múlt havi javításához alapul vett indokokat, vagyis azt, hogy Magyarországnak továbbra is elégséges nemzetközi tőkepiaci hozzáférése lesz az idén lejáró devizaadósságok megújításához.
A Fitch londoni elemzői hangsúlyozták ugyanakkor azt is, hogy a dollárkötvény-kibocsátás tovább csökkenti a kapcsolatok újrafelvételének esélyeit a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).
A hitelminősítő szakértői hangsúlyozták, hogy eddig sem tartották nagyon valószínűnek az újbóli kapcsolatfelvételt az IMF-fel, mert szerintük a magyar kormány nem hajlandó alávetni magát a valutaalap feltételrendszerének. Az új elővigyázatossági finanszírozási megállapodás esélyének csökkenését a Fitch Ratings már figyelembe vette a magyar adósosztályzat kilátásnak december végi javításáról hozott döntésében is – írják a csütörtöki londoni elemzésben.
A hitelminősítő elemzői szerint ugyanakkor egy IMF-megállapodás változatlanul hasznos lehetne Magyarország számára, mert tovább javíthatná az ország eurokötvény-piaci hozzáférésének kondícióit, és támogatást nyújthatna a befektetői hangulat romlása esetére. Az IMF követelményeinek betartása emellett rögzítő elemként szolgálhatna a gazdaságpolitikában, enyhíthetné a beruházásokat és a potenciális növekedést hátráltató bizonytalanságot – vélték a Fitch Ratings közgazdászai.
A ház szerint a nemzetközi kötvénykibocsátás ugyanakkor azt jelenti, hogy Magyarország idei költségvetési finanszírozásához nincs szükség a hazai piacon jelenlévő külföldi befektetők máris "történelmi magasságokban" járó arányának még további emelésére.
Az elemzés szerint a magyar államadós-osztályzat kilátásának decemberi javításával a Fitch a költségvetési konszolidáció melletti kormányzati elkötelezettséget, a költségvetés-finanszírozási kockázatok valamelyes enyhülését és a külső fizetési helyzet javulását ismerte el.
A magyar gazdaság középtávú növekedési kilátása ugyanakkor gyenge, a külső és a közadósság-ráta magas, a gazdaságpolitika pedig kiszámíthatatlan. Ezek a tényezők kiszolgáltatják Magyarországot a globális likviditást és a kockázatvállalási hajlandóságot érintő esetleges sokkhatásoknak, és korlátot szabnak a magyar államadós-besorolásoknak - áll Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.
A Fitch december 20-án erősítette meg Magyarország szuverén adósosztályzatait a jelenlegi "BB plusz" szinten, a besorolás kilátását pedig negatívról stabilra javította, amivel levették a napirendről Magyarország leminősítését.
A három nagy hitelminősítő közül kettő most stabil, egy pedig negatív kilátást tart érvényben a magyar szuverén devizaadósságra. Két hitelminősítő egy fokozattal, egyikük két fokozattal a befektetésre ajánlott alapsáv alsó szintje alatti adósbesorolással tartja nyilván Magyarországot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.