A befektetők megszavazták Orbánnak a bizalmat a 3,25 milliárd dolláros kötvénykibocsátással kapcsolatban, a Financial Times feltörekvő piacvokkal foglalkozó blogja, a Beyondbrics azonban felteszi a kérdést, biztos megéri a kiszámíthatatlan, választásokra készülő magyar miniszterelnökre fogadni?
A Financial Times blogja megjegyzi, Budapest ügyesen használta ki a feltörekvő piaci kötvényekhez áramló pénzeket azzal, hogy tisztességes kamatot fizet a befektetőknek, cserébe pedig Orbánnak sikerült kiszabadítania magát az IMF- és az EU-tárgyalások, ezáltal pedig a tőle várt kényszerintézkedések alól.
A blog felidézi Irina Ivascsenko, az IMF budapesti képviselőjének keddi szavait, miszerint Magyarország ugyan jól használta ki az aktuális helyzetet, de továbbra is érzékeny marad a befektetői hangulat változásaira.
A Financial Times blogja megjegyzi, Törökország egy héttel korábban még Magyarországnál is kedvezőbben adott el kötvényeket, ez pedig intő jel lehet Magyarország számára, Törökország ugyanis nem tagja az EU-nak, ráadásul a bizonytalannak számító Iránnal, Irakkal és Szíriával is szomszédos.
"A tény, hogy Ankara Budapestnél is kedvezőbben tud hitelt felvenni jól mutatja, hogy mit gondolnak a befektetők a két ország gazdaságpolitikájáról" - írja a blog, amely megjegyzi, Törökországban nem államosították a magánnyugdíjvagyont, nem vetettek ki bankadót, nem kényszerítették a bankokat, hogy vállalják a veszteségeket a devizahitelek esetében, és nem próbálták megkurtítani a központi bank függetlenségét.
A blog szerint a befektetőket a leginkább viszont az érdkeli, hogy visszakapják-e a pénzüket, ez pedig egyelőre biztos kilátásnak tűnik. Bár a gazdaság 1,5 százalékkal zsugorodott, a kormánynak sikerült ellenőrzése alatt tartania a hitelezést, és ha az elemzők nem is jósolnak 0,9 százalékosnál nagyobb növekedést 2013-ra, Orbán elötelezett a 2,7 százalékos költségvetési hiány mellett, a kötvénybefektetők pedig ettől elégedettek lehetnek, még ha "unortodox" módon történik is mindez.
A közeledő sötét felhők a látóhatáron azonban legalább akkorák, mint a fénysugarak - írja a blog, amely kockázati tényezőként említi a közeli jegybankelnök-kinevezést, a hitelezés drágulását, valamint a jövőre esedékes váalsztásokat is.
A bejegyzés szerint ha a piac azt már be is árazta, hogy Matolcsy lehet a jegybankelnök, azt biztosan nem, amit az MNB élén tehet majd, ettől pedig elszállhatnak a kamatok. Ugyanígy mivel a kötvénykibocsátás drágább, mint egy IMF-hitel, az adósságszolgálati költségek emelkedni fognak, a forint árfolyama pedig szintén nem jelent garanciát.
A 2014-es választásokról a Financial Times megjegyzi, mivel az ellenzék gyenge és megosztott, a Fidesz valószínűleg a legnagyobb pártként fog visszatérni a parlamentbe, de korántsem biztos, hogy lesz olyan abszolút többsége, mint most, ezért nagy lesz a kísértés, hogy Orbán a választóknak kedvezzen a kötvényvásárlók helyett.
fzs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.