Elégetik az olcsó gázt az Egyesült Államokban
Az átalakuló energiapiacon a palagáz kitermelés olyan olcsóvá tette a gáz árát, hogy az olajkitermeléssel fölszabaduló földgáz egyre nagyobb részét égetik el, amivel az USA a világ egyik legnagyobb környezetszennyezőjévé vált.
A Világbank kimutatásai szerint a gáz égetésből eredő szennyezők rangsorában az Egyesült Államok a 5. helyet harcolta ki magának Oroszország, Nigéria, Irán és Irak után. Az elégetett gáz mennyisége akár Chicago és Washington egyidejű áramellátására is elég lenne, de mivel gazdaságilag nem térül meg a szükséges vezetékrendszer kiépítése, ezért azt inkább elfüstölik – írják a Guruló Hordó blogon.
Az éjszakai műholdfelvételeken egyértelműen látszik a gázfáklyázás Észak-Dakota és Texas államok területén: az elmúlt egy évben kb. 50 százalékkal nőtt az elégetett gáz mennyisége ezeken az államokban. A gáz az egyik legkevésbé széndioxid-intenzív fosszilis energiahordozó, de ha elégetik anélkül, hogy az abból keletkező energiát felhasználnák, az jelentősen növeli a környezet terhelését.
Akár az erre a tevékenységre kivetett adó bevezetése is ösztönző lehetne, hogy a gázt érdemes legyen felhasználni. Egy általános CO2 adó sokat segíthetne a fáklyázás visszaszorításában, egy észak-dakotai törvénytervezet már elő is került, ami szerint adókedvezményt kapnának a fáklyázást csökkentő cégek. Még kézenfekvőbb megoldás lenne, ha engedélyeznék a gázexportot, és akkor nemcsak az USA polgárai élvezhetnék az alacsony gázár előnyeit, mi több, megérné csöveket fektetni és gázt exportálni ahelyett, hogy elégetik azt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.