Tovább töpörödött a magyar gazdaság
Zsugorodott a magyar gazdaság decemberben a Világgazdaság mutatószáma szerint, a Gyorsulási Irányadó (GYIA) 1,23 százalékkal esett az előző év azonos időszakához viszonyítva, novemberhez képest pedig 0,03 százalékkal.
A Világgazdaság csütörtöki száma ismerteti: októberben és novemberben havi alapon átmenetileg stagnált a gazdaság, ám decemberben újra visszaesést mutat a mutatószám. A GYIA tíz részindexe közül nyolc csökkentette a mutatót.
A pénzügyi indikátorok mindegyike lefelé húzta a GYIA-t: a reálkamat növekedett, a pénzkínálat reálértéke csökkent, az Ifo-index visszaesett, akár a BUX, a rövid és hosszú lejáratú kötvények kamatkülönbsége pedig emelkedett.
Az öt reálgazdasági index közül kettő - a reálkeresetek és az ipari termelés növekedése - növelte a GYIA-t. Az indexet ugyanakkor lefelé húzta, hogy a fogyasztási hitelek állománya visszaesett, a munkakeresés átlagos időtartama nőtt, az ipar belföldi értékesítésének volumenindexe csökkent. Mindez arra utal, hogy továbbra is csak a nettó export segíti a gazdaságot, míg a belföldi kereslet nyomott maradt - írja a lap.
A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t (bruttó hazai termék) jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Az index mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.