Ismét módosít a szerencsejátékok jogszabályi előírásain a Nemzetgazdasági Minisztérium. A végrehajtási rendelettervezet elvileg ugyan rendezné a felszínre került, vitatható tételeket, ám a szakmai szövetség szerint legfeljebb arra lesz elegendő, hogy a sok módosítgatással előidézett jogszabályi gubancok egy részét felszámolhassák vele. Azt se értik, hogy a tárca hova siet, hisz az ügyben brüsszeli vizsgálat folyik.
Ahogy a törvény előkészítéséről, vagy a későbbi módosításáról és a végrehajtási rendeletbe került, majd módosult elképzelésekről, úgy a mostani módosításokról se tudunk semmit. Gondolom, majd megint akkor szembesülünk vele, amikor a jogszabály hivatalosan is megjelenik - mondta Szabó István, a játékgép-hitelesítői jogosítványokkal rendelkező Hunguard Kft. ügyvezetője arról a december 20-ai dátummal megjelent, ám a kormány honlapján csak tegnap közzétett minisztériumi tervezetről, mely jövő szerdáig véleményezhető.
Nem fűznek hozzá semmit
A szerencsejáték-szektor átalakításába 2011 őszén kezdett bele a kormány, s bár azóta több vargabetűt is tett, az alapvető szándék megmaradt: gyökeresen át akarja alakítani a korábban kialakult, működőképes struktúrát. Az első törvénymódosítási hullámban drasztikusan megemelte az adónak, amelynek az lett a következménye, hogy a korábban működő 25 ezer játékgépből 2012 februárra már alig több mint négyezer maradt. Később ezek is a raktár mélyére kerültek, mivel az októberi törvénymódosítás már nemcsak a nyerőautomaták betiltását mondta ki, de az összes elektronikus kaszinó működési feltételeit is drasztikusan átfogalmazta.
Koábban megírtuk: ez utóbbit vizsgálja az Európai Bizottság (EB), és a nyerőgépek azonnali betiltásáról szóló dokumentumokat akkor be is kérették a kormánytól. A vizsgálatot az Európai Pénznyerő Automatákat Üzemeltetők Szövetsége (Euromat) kezdeményezte, azt panaszolva, hogy szerintük a magyar kormány versenyellenes intézkedést alkalmazott. De az Euromat magyar tagszervezete, a Magyar Szerencsejáték Szövetség külön is panasszal élt Brüsszelben. A vizsgálatok azóta is folyamatban vannak, nem tudni, hogy mikor lesznek eredmények - tájékoztatta lapunkat Schreiber István, a szövetség ügyvivője. Annak, hogy a szervezet a mostani, négyoldalas rendeletmódosítási normaszöveghez semmilyen módosító javaslatot nem fűz, legfőképp ez az oka.
Sem az azt megalapozó törvénnyel, sem a törvény soron kívüli életbe léptetésével nem értettünk egyet - mondta Schreiber István, aki szerint a legfrissebb módosítások egyébként is zömében technikai jellegűek. Úgy látja, hogy a szaktárca rendelete főként azokat a jogszabályi disszonanciákat próbálja megszüntetni - illetve az alacsonyabb-magasabb rendű jogszabályokat egymásnak megfeleltetni és harmóniába hozni -, amelyeket éppen az idei éven többször, különböző irányba torzító törvényváltoztatások hozták a jogszabályokat.
Hová sietnek?
Mindenképpen korainak tartjuk a módosítást, mivel az alapvető jogok biztosa, Szabó Máté, megkeresésünk után aggályosnak találta az eljárás,t és az Alkotmánybírósághoz fordult azzal a kéréssel, hogy a testület semmisítse meg a többször módosított törvény egyes részeit - tette hozzá. [Az ombudsman egészen pontosan a törvény október 10-étől hatályos egyes módosításainak megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól - a szerk.]
Schreiberék azt javasolják, hogy az újabb bonyodalmak elkerülése miatt a kormány csak az alkotmánybírósági döntést követően korrigáljon a végrehajtási rendelen. Mint a Szerencsejáték Szövetség közleménye rámutat: jelenleg semmi sem indokolja a módosítások soron kívüliségét, mivel a működő szerencsejáték szervezői vállalkozások száma minimálisra csökkent. És ha előzőleg, amikor még mintegy 1100 vállalkozás várt a végrehajtási rendeletmódosításra, bő fél évig semmi nem történt, akkor most, az Ab döntése előtt kár sietni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.