Új ajánlás: ezt várja el a PSZÁF a biztosítóktól
Ajánlást adott ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a befektetési egységekhez kötött (unit-linked) életbiztosításokról, a jogszabályok egységes értelmezése, valamint a fogyasztóbarát, követendő piaci magatartási normák alkalmazása érdekében - közölte a felügyelet kedden.
A PSZÁF az elmúlt év vizsgálatai során számos üzleti megbízhatósági és fogyasztóvédelmi kockázattal, helytelen biztosítói gyakorlattal szembesült a unit-linked biztosításoknál - közölte a felügyelet.
Hozzátették, a unit-linked biztosítások termékismertetőinek tartalmilag összhangban kell lenniük a biztosítási kötvénnyel. A szerződési feltételeknél elvárt, hogy minden költségelemet, és a kockázati díjat is feltüntessék. Célszerű, hogy a biztosítók pontosan utaljanak az életbiztosításokhoz kínált eszközalapokkal kapcsolatos befektetési és egyéb kockázatokra, és világosan mutassák be az eszközalap befektetési politikáját.
A PSZÁF ajánlása szerint a biztosító, a letétkezelő és a portfoliókezelő közül legalább kettő számítsa ki az eszközalap nettó eszközértékét. A unit-linked konstrukciókat kínáló szolgáltatók rendelkezzenek a felmerülő kockázatokat biztonságosan kezelő mechanizmusokkal, és a kockázatokat a belső ellenőrzés rendszeresen vizsgálja.
A felügyelet elvárja, hogy a fogyasztókkal történő szerződéskötés során a biztosítók, közvetítők pontosan mérjék fel az ügyfelek hosszú távú teherviselő képességét és kockázatviselő hajlandóságát.
Egyértelműen rögzíteni kell, hogy az adott unit-linked biztosítás tartalmaz-e tőke vagy hozamgaranciát, a termék elnevezése viszont nem sugallhat a valósnál magasabb szintű védelmet.
Hitel fedezete céljából megkötött befektetési életbiztosításoknál elvárás, hogy a hitelkérelem esetleges elutasítása hiúsítsa meg a unit-linked szerződés létrejöttét is. A szerződés létrejöttéről szóló tájékoztatásnak figyelemfelhívóan kell bemutatnia a felmondási jog gyakorlásának részleteit, de ismertetnie kell az ügyfél ezzel kapcsolatos kockázatait is.
A felügyelet szerint fontos, hogy a fogyasztók legyenek tisztában azzal: a szerződés létrejöttére vonatkozó biztosítói tájékoztatást követően 30 napig felmondhatják a szerződést, ha annak tanulmányozása során olyan elemet találnak, amely miatt túl kockázatosnak ítélik a terméket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.