Félmillió forintnyi kamatkölcsöntől szabadulhatnának meg a devizahitelesek azonnal, ha aláírnák az árfolyamgátba történő belépést. Ötből ugyanakkor mindössze egy devizahiteles választja mégiscsak ezt a formát. A fő ok a bizalmatlanság.
"Vajon hány olyan ember van ma Magyarországon, akinek nem kellene félmillió forint "ajándékba"? Nyilván senki" - teszik fel a kérdést a Pénzkérdés blog szerkesztői legfrissebb bejegyzésükben arra utalva, hogy Magyarországon még mindig 360 ezer olyan devizahiteles van, aki nem vette igénybe az árfolyamgátat, amivel ennyit lehetne spórolni. Legalábbis a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) számításai szerint a tipikus ügyfél jelzálogalapú kölcsönéből 400-55 ezer forintnyi kamat megfizetésétől mentesülne, mivel az állam és a hitelintézetek átvállalják az ügyfelek helyett a gyűjtőszámlára kerülő árfolyam-különbözet kamatrészét.
Emellett még nem is beszéltünk arról, hogy az árfolyamgátba történő belépéssel öt évig jelentősen csökken havi törlesztőrészletük, az így felszabuló összeget pedig megtakaríthatnák, befektethetnék a háztartások, és ezzel tovább faraghatnának hiteleik összegén. Október 20-ig ugyanakkor a devizahiteleseknek mindössze 20 százaléka jelentkezett a rendszerbe.
Ennek oka a tájékozatlanság és bizalmatlanság. A devizahitelesek rendkívül bizalmatlanok a "banki ajánlatokkal" szemben, mivel egyszer már befürödtek tutinak mondott konstrukciókkal. Emiatt az árfolyamgátat sem képesek befogadni. Ezen a helyzeten még a tájékozatlanság is ront, mivel a közvélekedés szerint az árfolyamgát csak "kitolja a bajt", és öt év után hatalmas teher zúdul az adós nyakába. Pedig ez korántsincs így, jogszabályban karantált a védelmi mechanizmus. A tájékozatlanságon és bizalmatlanságon pedig könnyen lehetett (lehet?) volna változtatni egy intenzívebb tájékoztató- és reklámkampánnyal.
A teljes bejegyzést ide kattintva olvashatják!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.