Perelhet is a VM: a tollfosztás nem állatkínzás
A Magyarországon hagyományos tevékenységnek számító tollszedés megfelel mind a nemzetközi, mind a magyarországi állatvédelmi szabályoknak, az érett libatoll eltávolítása engedélyezett technológiával nem minősül állatkínzásnak - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM).
"Néhány külföldi lapban a korábbról már ismert, manipulatív, hisztériakeltő fotókkal riasztják a külföldi közvéleményt és gerjesztenek ismét Magyarország-ellenes hangulatot" - közölte a VM. A tárca szerint a kormány továbbra is kiáll a magyar libatenyésztők mellett és nem hagyja szó nélkül, hogy lejárató kampányt folytassanak ellenük.
A VM közölte, mérlegeli annak lehetőségét, hogy jogi útra terelje az ügyet.
Még 2010-ben az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) vizsgálata megállapította, hogy a megfelelően kivitelezett tollgyűjtés az állatok szenvedése nélkül is végezhető. Az Európai Unió Élelmiszer- és Állategészségügyi Hivatalának (FVO) szakemberei helyszíni szemlén is tanulmányozták a magyar tollazást, és véleményük egyértelműen elismerő volt - idézte fel a közleményben.
Hozzátették, a mezőgazdasági haszonállatok tartásának állatvédelmi jogszabálya az elmúlt években tovább szigorította az eljárást. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal hatósági állatorvosai az egész ország területén kiemelt gyakorisággal ellenőrzik a tollazási időszakban a libatartókat - hangsúlyozza a minisztérium közleményében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.