2012. november. 29. 06:41 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 29. 05:56 Gazdaság

Világgazdaság: még mindig nincs lendülete a magyar gazdaságnak

A Világgazdaság mutatószáma szerint továbbra sem tudott lendületet venni a magyar gazdaság, ám úgy tűnik, megállt a zsugorodás: az előző év azonos hónapjához képest novemberben még jelentős, 1,39 százalékos visszaesés látható, azonban októberhez viszonyítva 0,02 százalékkal emelkedett a Gyorsulási Irányadó (GYIA) - számol be róla a csütörtöki Világgazdaság.

A lap szerint a gazdaság már a második egymást követő hónapban mutat stagnálást, illetve hajszálnyi emelkedést hó/hó alapon. Novemberben a GYIA tíz részindexe közül kettő csökkentette, hét növelte a mutatószámot, míg egy semlegesen hatott rá.

Az öt pénzügyi részindex közül az Ifo-index csökkenése és a reálkamat növekedése negatívan hatott a GYIA-ra. A pénzkínálat növekedése, a Budapesti Értéktőzsde vezető indexének reálértéken számolt emelkedése, valamint a rövid és a hosszú lejáratú kötvények közötti különbség csökkenése kedvező hatást gyakorolt a GYIA-ra.

Az öt reálgazdasági részindex körül négy segítette a mutatószámot. A reálkeresetek növekedtek, a fogyasztási hitelek állománya emelkedett, a munkakeresés átlagos időtartama pedig csökkent az előző hónaphoz viszonyítva. Mindez, valamint az ipari termelés volumenbővülése pozitívan befolyásolta a GYIA-t. Az ipar belföldi értékesítésének volumenindexe stagnált, ami nem hatott az indexre.

A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Az index mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.