2012. november. 15. 21:39 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 15. 21:36 Gazdaság

Giró-Szász: nem kérnének banki kedvezményt az átvett adósságra

Nem gondolkodik abban a kormány, hogy az önkormányzatok átvett adósságának törlesztésére kedvezményt kérjen a bankoktól - derült ki Giró-Szász András kormányszóvivő Hír TV-ben elhangzott interjújából.

A kormány először az önkormányzatokkal akar megállapodni az adósságrendezés részleteiről, ezután tárgyalna a bankokkal - erősítette meg a Hír TV Rájátszás című műsorában Giró-Szász András.

Arra a kérdésre, a kabinet akar-e arról tárgyalni a pénzintézetekkel, hogy nem a teljes adósságot fizeti ki, hanem 15-25 százalékos kedvezményt kér, a kormányszóvivő úgy válaszolt, tisztában vannak azzal, hogy a hitelminősítőknél ez az eljárás államcsődhöz vezetne, ezért a kormány "egyéb megoldásokban gondolkodik". 

Arról is beszélt, hogy még nem dőlt el, az állam milyen módon értékeli azoknak a helyhatóságoknak a munkáját, amelyek nem adósodtak el az elmúlt években. Szerinte felvetődött, hogy ezek a városok kisebb önrésszel szállhassanak be az európai uniós fejlesztésekbe.

A kormányszóvivő elmondta, a nagyjából 3200-ból 1956 települési önkormányzat adósságát kell rendezni, a fennmaradók többsége olyan kicsi, hogy gazdálkodásuk nem is tette lehetővé az eladósodást. Van azonban 27 olyan városi önkormányzat, amely a jó gazdálkodásának köszönheti, hogy nincs adóssága.

Kitért arra, hogy a korábbi bejelentésnek megfelelően az ötezresnél kisebb települések adósságát még idén rendezik, míg a nagyobbakkal várhatóan jövő tavasszal lehet lezárni a tárgyalásokat. Az önkormányzati adósság konszolidációja a következő 3-5 hónapban megtörténik - közölte a szóvivő.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.