Nem kényszerítené eurótagságra a görögöket a cseh államfő
Előnyös lenne Görögországnak, ha nem kényszerítenék az euróövezetben maradásra - vélte Václav Klaus cseh államfő az osztrák elnökkel közös sajtótájékoztatóján kedden, Bécsben. Heinz Fischer szerint viszont Athén kiválása több hátránnyal járna.
"Tragikus hiba meghosszabbítani a görög agóniát" - mondta Klaus az euróövezeti pénzügyminiszterek hétfői döntéséről, amely szerint várhatóan két évvel, 2022-ig meghosszabbítják a Görögországnak az államadóssága fenntarthatóvá tételére adott haladékot. Hozzátette: szerinte Görögországnak előnyös volna, "ha nem kényszerítenék az euróövezetben maradásra".
Vendéglátója, Heinz Fischer eltérően vélekedett. Elmondta: fontosnak tartja a stabilitást, és bízik azoknak a szakértőknek a véleményében, akik azt mondják, hogy Görögország kiválása az euróövezetből több hátránnyal járna, mint az ennek megelőzésére tett erőfeszítések.
Jean-Claude Juncker, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurogroup elnöke a tárcavezetők tanácskozása után hétfőn éjjel bejelentette, hogy két év haladékot kaphat az államadósság szintjének fenntarthatóvá tételére vonatkozó elvárás alól Görögország.
Juncker közlése szerint Athén várhatóan módot kap arra: 2020 helyett 2022-re érje el, hogy az államadósságot a GDP jelenlegi több mint 170 százalékáról fenntartható módon a görög hazai össztermék 120 százalékára csökkentse.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.