Jobbik: a magyar gazdaság az összeomlás szélén áll
A Jobbik szerint Orbán Viktor miniszterelnök szavaival ellentétben nincs rendben a magyar gazdaság, hanem inkább "az összeomlás szélén táncol."
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik frakcióvezető-helyettese szombati budapesti sajtótájékoztatóján arról is beszélt: pártja számára elfogadhatatlan az az eljárás, hogy nem a kormány, hanem egy országgyűlési bizottság nyújtja be módosító indítványként az egyenlegjavító intézkedéseket, vagyis a kabinet "inkognitóban végzi" a megszorításokat.
Orbán Viktor az MTI-nek adott interjúban az Európai Bizottság szerdai országjelentésében foglaltakra és a Daimlerrel pénteken kötött stratégiai partnerségi megállapodásra alapozva jelentette ki, hogy sikeres volt a magyar gazdaság pénzügyi konszolidációja, az új magyar gazdasági modell működőképes.
A Jobbik ezzel szemben úgy véli, hogy a magyar gazdaság tervezett pályája nem tartható, és az "összeomlás szélén táncol" - mondta Z. Kárpát Dániel. Hozzátette: a legfontosabb probléma az államadósság mértéke, amely az Orbán-kormány hatalomra kerülése óta is nőtt, és a mostani kabinet sem kész újratárgyalni az adósságot.
Az ellenzéki politikus arra is reagált, hogy a költségvetési bizottság csütörtöki ülésén megszavazta: módosító indítványként kerülnek a parlament elé az államháztartási egyenleget javító, a nemzetgazdasági miniszter által októberben bejelentett intézkedések. Ennek részeként a korábbi jelzéseknek megfelelően jövőre is marad a bankadó, eltörlik a nyugdíjjárulék-plafont, viszont a cafetéria esetén fizetendő egészségügyi hozzájárulás 14 százalékra nő 27 százalék helyett.
Z. Kárpát Dániel szerint ez a megszorító csomag elfogadhatatlan, mert a kormányzati szándékkal ellentétben a legtöbb eleme nem a multinacionális vállalatokat terheli, hanem a lakosság és a polgárok terheit növeli. Ráadásul a Jobbik szerint felháborító az az eljárás, hogy a kormány "arctalanul, inkognitóban, egy bizottság mögé bújva végzi a megszorításokat" - tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.