Pluszban zárhatnak az amerikai tőzsdeindexek
Széles ingadozás után mérsékelt emelkedést mutattak az amerikai tőzsdeindexek pénteken, a zárás előtt két órával.
Gyenge nyitás után kedvező makrogazdasági adatokra fordulatot vett az árfolyamok alakulása az amerikai értékpapírpiacokon: az indexek fél- és egyszázalékos nyereségbe billentek át, a költségvetési kiigazítási programról tartott elnöki beszéd hatására a DJIA-30 index átmenetileg ismét negatív tartományba lépett át, a többi index pedig leadott nyereségéből.
A zárás előtt nagyjával két órával a DJIA-30 index 0,02 százalék, az S&P 500 index 0,32 százalék, a Nasdaq Composite index pedig 0,55 százalék nyereséget mutatott.
Az S&P 500 index az elnökválasztást követő két kereskedési napon, szerdán és csütörtökön, több mint három és fél százalékkal gyengült, ami több mint egy éve a legnagyobb kétnapi veszteségének számít. Ennek oka az, hogy az elnökválasztás után a befektetők figyelme ismét a fiscal cliff (pénzügyi sziklaszirt) néven ismert költségvetési kiigazító program közelgő hatályba lépésére irányult. Az adóemeléseket és kiadáscsökkentéseket tartalmazó programot rossz szemmel nézik a piacok.
A pénteken közzétett és az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben ötéves csúcsra emelkedett novemberi fogyasztói bizalmi index, valamint a nagykereskedelmi árukészletek növekedését mutató adat azonban a kétnapi árfolyamcsökkenés után megadta az olcsóvá vált papírok visszavásárlásához szükséges lökést a befektetőknek. Az indexek ennek köszönhetően számottevő nyereségeket értek el.
A pénzügyi sziklaszirt programról tartott beszéd nem oszlatta el a piaci aggályokat annak ellenére sem, hogy az elnök kompromisszumkészségének adott hangot.
A feldolgozóipari és pénzügyi ágazatok részvényei kiemelkedő mértékben erősödtek pénteken. A Boeing majdnem három, a Bank of America közel két százalék, a Caterpillar, a General Electric és a JPMorgan Chase több mint másfél százalékos nyereséget ért el.
A DJIA-30 index tagjai közül a legnagyobb veszteséget a Walt Disney szenvedte el, csaknem 6 százalékosat, elemzői várakozásoktól elmaradó negyedik pénzügyi negyedévi bevételről számolt be, holott eredményadatai megfeleltek az előrejelzéseknek.
Az olajárak a javuló amerikai fogyasztói bizalomnak köszönhették pénteki erősödésüket. A WTI nyersolaj határidős jegyzése legközelebbi teljesítésre hordónként 86,04 dolláron állt az amerikai tőzsdei kereskedés vége előtt két órával, 95 centtel, 1,12 százalékkal magasabban az előző napi zárásnál. A Brent nyersolaj határidős jegyzése 1,94 dollárral, 1,80 százalékkal hordónként 109,19 dollárra emelkedett.
Az arany árát a laza amerikai monetáris politika folytatásának kilátása erősíti. Az aranybefektetés fedezetet nyújt a dollár gyengülésével szemben. Az arany árának elmúlt hetekben bekövetkezett csökkenése megemelte a nemesfém iránt a feldolgozóipari és ékszeripari keresletet is. Az arany határidős jegyzése legközelebbi teljesítésre unciánként 1731,25 dollár, 5,25 dollárral, 0,30 százalékkal magasabb az előző zárásnál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.