2012. november. 09. 19:09 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 09. 18:47 Gazdaság

OECD: egyre nagyobb Kína és India súlya a világgazdaságban

Az elkövetkező évtizedekben a világ vezető ipari nagyhatalmai közé emelkedik Kína és India, az Egyesült Államok és Németország pedig veszít a súlyából - állapítja meg az OECD Looking to 2060: A Global Vision of Long-Term Growth című, pénteken nyilvánosságra hozott tanulmánya.

Az Egyesült Államokat már négy éven belül kiüti Kína a világ vezető gazdasági hatalmai rangsorának éléről. Az öt legnagyobb közé tartozó Németország pedig 2060-ra már "csak" a top tíz között szerepel majd. 

Kína és India együttesen a globális GDP 46 százalékát adja majd 2060-ra a mostani 24 százalék helyett. Az euróövezet részaránya pedig a jelenlegi 17 százalékról 9 százalékra csökken a globális gazdasági teljesítményben. Kína és India együttes világgazdasági súlya hamarosan meghaladja a G7-csoportét, és 2060-ra már az OECD-tagországokét is. 

A jelenleg vezető iparosodott országok "alkonyát" a lakosság elöregedésére vezeti vissza az OECD tanulmánya. Az OECD előrejelzése szerint a globális GDP az elkövetkező 50 évben átlagosan évi mintegy 3 százalékkal emelkedik majd, de nagy eltérésekkel az egyes országok és régiók között. Az OECD tagországok átlagos növekedési üteme 2 százalék lesz évente, de egyes tagországok esetében negatív értékekkel. 

A OECD szervezeten kívüli országok gazdasági növekedési üteme az elmúlt évtizedben elért 7 százalékról 2020-ra mintegy 5 százalékra, majd 2050-re ez utóbbi felére csökken. Kína 2020-ig lesz a legnagyobb növekedési ütemet teljesítő nemzetgazdaság, később azonban megelőzi India és Indonézia - állapítja meg az OECD tanulmánya.

zöldhasú
Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.