Mindenszentekkor és halottak napján a legtöbben felkeressük temetőben nyugvó hozzátartozóinkat. A gazdasági válság ugyanakkor már itt is érezteti a hatását, kevesebbet költünk virágra, koszorúra. Az árusok egy része nem bírja az árversenyt, van olyan, aki be is zárja a boltot.
A virágárusok számára a mindenszentek az év legforgalmasabb napja. A temetők közelében működő virágboltok ilyenkor termelik meg éves forgalmuk tekintélyes hányadát. A válság óta más ágazatokhoz hasonlóan itt is nehézségekkel küzdenek a vállalkozók.
Az Óbudai Temetőnél megkérdezett árusok – mind a főbejáratnál elhelyezkedők, mind a bejárattól távolabb boltot bérlők – egyhangúlag forgalomcsökkenésről számoltak be. Volt, aki egyenesen zuhanásról beszélt, akadt olyan, aki 50 százalékos bevételcsökkenést könyvelt el a tavalyi hasonló időszakhoz viszonyítva. A virágért sorban állóknak úgy tűnhet, nagyot kaszálnak ilyenkor a kereskedők, de azt nem tudják, hogy a boltosoknak ilyenkor kell kitermelniük a januártól márciusig tartó működési költségeiket, hiszen akkor a pangás miatt, rendszeresen veszteséggel tartanak nyitva – mondta az egyik virágbolt tulajdonosa.
Tabutéma - halálipar
A legtöbben csak halottak napján látogatnak el a temetőbe, és ugyan a kegyeleti szolgáltatások árai kellemetlen témát jelentenek, mégis érdemes velük tisztában lenni, mert előbb-utóbb mindenki érdekeltté válik. Egy esetleges temetés kiadásai egyszeri tételt jelentenek, de a sírhelymegváltás egy visszatérő költség. Végső nyughelyet valójában csak bérelni lehet, legtöbb esetben huszonöt éves időtartamra, az urnafalakban pedig általában tíz évre adják a helyet. Ha a bérlet lejárta után nincs meghosszabbítás, a terület akár másnak is eladható, így rátemetkezhetnek az elhunytra vagy "szélnek ereszthetik" a hamvakat.
Vannak olyan kisebb települések, ahol nem kell fizetni a sírhelyért, de nem ez a jellemző. A falvakban legalább ötezer forintos tételre lehet számítani, a nagyvárosokban viszont minimum tíz-húszezres összegről beszélhetünk. Budapesten pedig akár százezres nagyságrendű is lehet egy "jó fekvésű" sírhely megváltása. A fővárosban temetőnként is jelentős árkülönbségekkel kell számolni. A legolcsóbbak egyike a kőbányai köztemető, a legdrágább pedig a Fiumei úti temető néhány kiemelt árú parcellája.
A magyar jogszabályok szerint nem lehetséges, hogy a hozzátartozók temetőn kívül rendezzék a koporsós temetést. A hamvakat ugyanakkor nem kötelező temetőben elhelyezni, haza lehet vinni. Létező szolgáltatás a hamvak Dunába szórása is, ehhez akár repülős szórást is igénybe lehet venni, ennek költsége 200 ezer forint. Extrém lehetőség is van – bár ez hazánkban még nem elérhető –, amely során a hamvakból nagy nyomás alatt szintetikus gyémántot készítenek. Ennek költsége három és tizenötezer euró között van.
Csak a költségek növekednek
Az elmúlt öt évben folyamatosan esett vissza a boltok forgalma, de a tavalyi és idei évben drasztikus bevételcsökkenésről számoltak be az érintettek. Ez részben a növekvő bérleti díjaknak, járulékoknak és származékos költségeknek köszönhető, miközben az egyre kevesebb vevő miatt az árusok nem tehetik meg, hogy emeljék áraikat. A vásárlóközönség nagy része nyugdíjas, akik nem tudnák megfizetni a megnövelt árakat.
Egy temetés ára |
Koporsós temetkezés 180-200 ezer forintnál kezdődik, a felső határ pedig akár milliós nagyságrendű is lehet. Az urnás temetkezés nagyjából százötvenezer forinttól indul. A temetkezési szolgáltatás költsége a megrendelt kellékek minőségétől és a szolgáltatástól függ. Budapest és a nagyobb városok temetkezési vállalkozásainak szolgáltatásai közt 30-40 százalékos különbség lehet. Ugyanez az eltérés Budapest és a kisebb települések között elérheti a 40-50 százalékot. |
A kiskereskedők nem bírják az árversenyt
Egy régóta a szakmában lévő bolttulajdonos úgy látja, hogy egyre többen mennek tönkre környezetében. Sok szomszédja vállalkozása befuccsolt, így inkább kiadta az üzlethelyiségét, de az új bérlők sem jártak több sikerrel. Ezek nem példátlan esetek, a temetők köré telepedett boltok közül ma többet üresen találni. Nem segít helyzetükön, hogy a hipermarketek polcain az ilyenkor jellemző, legolcsóbb mécseseket a beszerzési áruk alatt kínálják. A legegyszerűbb fedett üvegmécseseket az Auchanban 79 forintért, a Tescóban műanyagból ugyanezeket 69 forintért lehet megkapni. A virágárusoknál 100 forint alatt nem árulják ezt a terméket, szebbet és nagyobbat lehet kapni egészen 1000 forintig, de ezekre enyhén szólva is visszafogott a kereslet.
A termékek listáján egyébként nincs nagy változás tavalyhoz képest. Az egyik bolttulajdonos indoklása szerint, korábban próbáltak újítani, de nem váltak be az ötletek. Inkább a hagyományos termékeket kínálják, amire állandó a kereslet. Idén is a krizantém a sláger, több színben, nagyságban és árban. A sírok többségén megtalálni a fehér gömbfejű virágot, ezt 250-300 forintért lehet kapni, de a nagyobb, szebb példányokért van, ahol 350-400 forintot is kérnek. Kisebb koszorúk már 800 forinttól kaphatók, a nagyobb költeményekért viszont 6000 forintot is elkérhetnek. A cserepes virágok átlagosan 500 forintba kerülnek, és virágföldet is lehet kapni helyben, ha valaki ültethető virágot szeretne. Néhány nagyobb boltban találni csak újdonságot, mint például a pók krizantém, vagy a sóvirág. Előbbit szálanként 350-400 forintért lehet kapni, utóbbiból 500 forint egy csokor.
A legtöbb temetőbe autóval is be lehet hajtani, a Fiumei sírkertbe, az Újköztemetőbe, a Farkasréti temetőbe, az Óbudai temetőbe és az Erzsébeti temetőbe is beengedik az autókat, a behajtás ára egységesen 280 forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.