Matolcsyék nem számítanak újabb brüsszeli hírre november 7-e előtt
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) nem számít arra, hogy az Európai Bizottság azelőtt tájékoztatna az esetleges újabb költségvetési kiigazítási szükségletekről, hogy november 7-én közzéteszi őszi prognózisát - tájékoztatta az MTI-t az NGM sajtóosztálya csütörtökön.
Az Európai Bizottság november 7-én közli valamennyi uniós tagállamra vonatkozó féléves, őszi előrejelzéseit. A brüsszeli testület, illetve az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyminisztereinek Tanácsa (Ecofin) ezek alapján dönt a tagállamok elleni - a kohéziós pénzek szempontjából is fontos - túlzottdeficit-eljárások indításáról, folytatásáról, illetve megszüntetéséről, továbbá ezek alapján fogalmaz meg újabb elvárásokat a tagállamok költségvetési konszolidációját illetően.
Orbán Viktor október 19-én elmondta: az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény szerint a második egyenlegjavító intézkedéscsomaggal Magyarország "már majdnem" eleget tesz a kívánalmaknak. A kormányfő egyben jelezte: ennek nyomán azt kérte Brüsszeltől, számszerűsítse igényét, azaz mondja meg, mennyivel kell még javítani az egyenlegen ahhoz, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól.
A kormányfő akkor elmondta: megkapta Brüsszel válaszát a legújabb egyenlegjavító intézkedésekre, ezért akkor, péntek reggel "telefonos kormányülést" tartott, és kikérte a kormánytagok jóváhagyását a Brüsszelnek adandó válaszhoz. Most az a helyzet, hogy Brüsszel szerint statikusan szemlélve már a határon belül vannak a várható magyar hiányadatok, dinamikusan szemlélve azonban még vannak kétségek - fűzte hozzá.
Ez szakértők szerint azt jelenti, hogy az intézkedések nem csupán a mérleget javítják, hanem egyben bizonyos mértékben visszafogják a növekedést is, és e várható negatív hatás bekalkulálásával már nem látszik egyértelműnek a megfelelő végeredmény az Európai Bizottság szerint - mondta a kormányfő.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter előbb október 5-én jelentett be egy 397 milliárd forintos egyenlegjavító csomagot, majd október 17-én egy újabb, 367 milliárdosat. Utóbbira azért volt szükség - a miniszter elmondása szerint -, mivel az Európai Bizottság nem látta megalapozottnak a korábban ismertetett intézkedések egyenlegjavító hatásának számítását.
Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke csütörtökön Budapesten, egy üzletemberek előtt tartott beszédben úgy fogalmazott: a nemzetgazdasági miniszter által októberben bejelentett első csomag nettó hatása mintegy 200 milliárd, a másodiké 253 milliárd forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.