Tarlós máig nem írta alá a kórházak államosítását
Mai napig nem írta alá Tarlós István főpolgármester azoknak a budapesti kórházaknak az államosítását, amelyek az első körben, január 1-jével kerültek volna át az államhoz - értesült a Weborvos szaportál.
Míg a megyei, és a városi kórházak után lassan már a járóbeteg-ellátók is az államhoz kerülnek, addig az első körben, a törvény szerint január 1-jével államosított fővárosi fekvőbeteg intézmények valójában még mindig az önkormányzat tulajdonában vannak - közölte a Weborvos szakportál.
A híroldal értesülését a főváros egészségügyi vezetői is megerősítették, e szerint a főpolgármester máig nem írta alá a megállapodást a budapesti kórházak államosításáról.
A megállapodás elmaradása mögött állítólag politikai és vagyoni vita áll, a portál korábbi beszámolója szerint Budapest vezetője úgy gondolta, a főváros által húsz év alatt a kórházakba befektetett körülbelül 40 milliárd forintért cserébe feltételeket szab az államnak, például azt, hogy a főváros az államosítás után is beleszólhasson a volt kórházait érintő szakmai döntésekbe.
Ezen kívül a főváros azt is szerette volna, hogy ne kelljen minden, a kórházak tulajdonaként feltüntetett ingatlant átadnia, csak azokat, amelyek egészségügyi funkciót látnak el. Ugyanis több olyan vagyonelem is a kórházak, tehát a fővárosi önkormányzat tulajdona, amely már nem egészségügyi célt szolgál. Ezeket kívánta Budapest megtartani - tette hozzá a Weborvos.
Júniusban már csak hat ilyen vitatott ingatlanról tárgyaltak és úgy tűnt, közel az egyezség. Azóta viszont újabb négy hónap telt el, de az ex lex állapot továbbra is fennáll.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.