A globális energiaéhség egyetlen mérlegelő és felelősségteljesen gondolkodó energiaipari vezetőjének benyomását kelti Patrice de Vivies, a Total észak-európai termelési igazgatója, amikor kijelentette: a kitermelési költségeket és az ökológia következményeket mérlegelve a várható gazdasági eredményekkel, ők lemondanak az északi-sarki kitermelésről.
Az áramára blogon megjelent írás szerint a prognózisok szerint az északi sarhoz tartozó területen nagyjából 90 milliárd hordó olaj és mintegy 50.000 milliárd köbméter földgáz volna kitermelhető. Ez nem olyan nagyon sok, ha többen is osztozni kényszerőlnek rajta - az pedig túl sokba kerülhet a kinyerhető energiáért, ha valamilyen katasztrófa bekövetkezik. Nagyjából erre jutott a francia Total egyik igazgatója. Patrice de Vivies szerint a beláthatatlan költségek és a környezeti katasztrófák kockázata miatt döntöttek úgy, hogy számukra az északi sark érinthetetlne terület marad továbbra is.
Ugyanakkor az észak-európai termelési igazgató arra is utalt, hogy a még kiaknázatlan terület mára vesztett a korábbi jelentőségéből. "Volt egy pillanat, amikor az északi sark volt a Szent Grál... Mára megváltozott a helyzet, mivel a világon számos más helyen találhatók kitermelhető tartalékok".
A kérdés persze az, hogy a Total józanságából következik-e majd az iparágban bármi más is azon kívül, hogy a többi érintett kitermelőknek egy konkurenssel kevesebbel kell eztán számolniuk. A franciák esetében viszont ez belefér abban a képbe, amit a cég az energiatermelés következményeit is figyelembe vevő gondolkodásként néhány éve próbál kialakítani magáról. Például, hogy fő anyagi támogatója a Peugeot hibrid hajtású dieselmotor-fejlesztésének.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.