2012. szeptember. 27. 07:56 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 27. 09:20 Gazdaság

Matolcsy: a hitel méreg, a megtakarítás orvosság

A pénzhasználatról és a hitelekről ír Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válaszban megjelent esszéjében.

A nemzetgazdasági miniszter Sandra és Harry Choron a pénzről írt könyve alapján felidézi a pénzgazdálkodás és a bankok történetét, majd Benjamin Franklin mondását idézi, miszerint a legfőbb bűn az eladósodás.

Matolcsy György úgy véli, 2002 és 2010 között Magyarország azért adósodott el, mert az akkori magyar kormányok nem tartották szem előtt Keynes mondását, miszerint egy kormánynak az adózást, a költségvetési kiadásokat és bevételeket, valamint az állami hitelfelvételt kell csak szem előtt tartania.

A miniszter szerint Magyarországon nem alakították át az adózást, nem figyeltek a bevételek és kiadások egyenlegére, és eladósították az államot, a Fidesz-kormány azonban Keynes elvei szerint kezdett intézkedni 2010-ben.

Matolcsy ennek a politikának köszönhetőnek tartja azt, hogy véleménye szerint a nyugdíjvagyon beszámítása nélkül 3 százalék alatti lesz a hiány az idén, jövőre pedig az állam karcsúsítása, a pazarlás visszafogása miatt átmeneti adók nélkül is teljesíteni tudja majd a gazdaság az idei deficitet.

"A költségvetési konszolidáció azt is jelzi, hogy végre kezdjük egészségesen használni a pénzt: méreg helyett orvosságként" – írja Matolcsy, aki szerint a hitel túladagolva méreg, a megtakarítás azonban orvosság, a takarékosság pedig gyógyítja az államot. Szerinte a függőséghez vezető és veszélyes külső hitelfelvétel helyett a belső hitelfelvételre kell koncentrálni, vagyis a családok állampapír-vásárlására.

Végül a miniszter megállapítja, hogy Magyarország "a 2008 utáni új korszak bátor és támadott hírnöke", a túlzásba vitt eladósodás rossz szokásának levetése után ugyanis nyugodtan élhetünk majd a pénz előnyeivel a hátrányai nélkül.

zöldhasú
Hirdetés