2012. szeptember. 23. 13:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 23. 13:25 Gazdaság

A hiteltárgyalásoktól függ Ciprus jövő évi büdzséje

A ciprusi kormány elkészítette jövő évi költségvetési tervét hétvégén, de jelezték, a főbb számokon változtathatnak azután, hogy egyeztettek a leendő nemzetközi hitelezőkkel.

Ciprus júniusban fordult uniós mentőalapokhoz, miután nem sikerült gyorshitelt kapnia Kínától, és Oroszország is vonakodik megfejelni a tavaly ősszel folyósított 2,5 milliárd eurós kölcsönt.

A trojka (Európai Bizottság, Nemzetközi Valutaalap, Európai Központi Bank) szakértői júliusban tárgyaltak ugyan Cipruson, de azóta nem volt újabb megbeszélés. Nicosiai várakozások szerint a tárgyalást októberben folytathatják.

Az EU egyes illetékesei szerint Ciprusnak 10 milliárd eurós segítségre van szüksége, ez több mint 50 százaléka az ország 17 milliárd eurós éves GDP-jének.

A ciprusi gazdaság 40 év legmélyebb recessziójába süllyedt. Idén a gazdaság 1,5 százalékkal zsugorodik kormányzati várakozások szerint, és a gazdasági visszaesés jövőre is folytatódik. A szigetország GDP-je 2,3 százalékkal csökkent a második negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest.

A baloldali kormány legnagyobb külső párttámogatója, a kommunista Ciprusi Dolgozók Nép Haladó Pártjának vezetője azt javasolta: ha a trojka a pénzügyi támogatásért cserébe túlságosan szigorú megszorításokat követelne, akkor Nicosiának meg kellene fontolnia a kilépést az euróövezetből. A kormány később világossá tette, hogy még csak elméletileg sem foglalkozik egy ilyen lehetőséggel.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.