2012. szeptember. 20. 09:55 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 20. 09:49 Gazdaság

A költségvetésbe terelheti a bankmentésre kapott pénz egy részét Spanyolország

A spanyol kormány azt fontolja, hogy az Európai Uniótól kapott, legfeljebb 100 milliárd eurós bankmentő csomag egy részét kormányzati célokra használja fel - írta csütörtökön az El País napilap internetes kiadásában, kormányzati és euróövezeti forrásokra hivatkozva.

Az El País szerint a spanyol bankok pótlólagos tőkeszükséglete csupán 60 milliárd euró, ráadásul ennek egy részét a bankok saját maguk elő tudják teremteni. Így a 100 milliárd eurós hitelkeretből mintegy 55 milliárd-60 milliárd euró a kormány rendelkezésére áll majd - írja a lap.

Piaci elemzők egyre nagyobb figyelemmel várják, hogy miként lát hozzá a spanyol kormány az államháztartás rendbetételéhez. Sokan sürgetik, hogy Mariano Rajoy kormányfő a költségvetés stabilizálása érdekében forduljon az euróövezeti mentőalaphoz segítségért. Az Európai Központi Bank által meghirdetett kötvényvásárlási program beindításának feltétele ugyanis, hogy a jegybanki segítséget kérő tagállam rendelkezzen meglévő euróövezeti kiigazítási- és mentőcsomaggal.

Nem egyértelmű, azonban, hogy a spanyol állam által a 100 milliárd eurós bankmentő csomagban vállalt kötelezettségek elegendőek-e az EKB meggyőzésére, vagy további intézkedéseket kel vállalnia Madridnak a segítségért. Mariano Rajoy eddig rendre óvatosan nyilatkozott, és arról tájékoztatott, hogy a kormány vizsgálja az EKB feltételrendszerét.

A spanyol kormány mindeközben új, a franciaországihoz hasonló pénzpiaci tranzakciós adó bevezetését tervezi januártól - írta az El Mundo napilap internetes kiadásában, kormányzati forrásokra hivatkozva. A spanyol kormány évi 2 milliárd euró adóbevételt remél az intézkedéstől.

Franciaországban 0,2 százalékos tranzakciós adót vetett ki a kormány a legnagyobb francia vállalatok részvényeivel folytatott tőzsdei ügyletekre.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.