2012. szeptember. 13. 17:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 13. 16:59 Gazdaság

A keleti nyitás politikája Tádzsikisztánba is benézhetne

Egy friss kutatás szerint Tádzsikisztánban több olaj is lehet, mint az Északi-tenger brit vizein. A hegyekkel tűzdelt közép-ázsiai diktatúrában az olajvagyon talán kitörési pont is lehetne.

Hatalmas olajvagyonon csücsülhet Ázsia egyik legszegényebb állama, Tádzsikisztán - írja a Business Insider. A közép-ázsiai országnak ez hatalmas lehetőséget jelentene, ugyanakkor veszélyekkel teli szituációba is helyezi az államot. Becslések szerint több tíz milliárd hordó kőolajat és több száz milliárd köbméter gázt rejthet a tádzsik föld mélye. Jelenleg már több külföldi - ausztrál, kanadai, svájci - jelentkező is az ajtóban toporog, hogy kitermelései jogokat nyerjenek el.

A kérdés ugyanakkor az marad, hogy az esetleges olajkitermelésből mennyi pénz jut majd állami projektekre, az olajcégek mennyire igyekeznek a lehető legtöbb profitot kivenni a befektetésekből, és a tádzsik állam mennyire tud majd az olajdollárokból oktatásra, egészségügyre és infrastrukturálos beruházásokra költeni - vagy az állami vezetők vinnék el a pénzek jelentős részét.

Emellett az is szükséges lenne, hogy ne csak külföldi munkavállalók dolgozhassanak majd a kitermelőhelyeken, hanem helyiek is, mivel így az iparági tudás szélesebb körökben is elterjedhetne. Ha a tádzsik kormány a hosszú távú fejlődést tekinti prioritásnak, akkor fontos lenne az iparághoz kapcsolódó oktatásba is állami pénzeket tenni.

A magyar kormány a keleti nyitás politikája jegyében már eljutott a szomszédos, ugyancsak autoriter Kazahsztánba, a fentiek tükrében azonban lehet, hogy érdemes lenne pár száz kilométerrel arrébb is tekinteni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.