A keleti nyitás politikája Tádzsikisztánba is benézhetne
Egy friss kutatás szerint Tádzsikisztánban több olaj is lehet, mint az Északi-tenger brit vizein. A hegyekkel tűzdelt közép-ázsiai diktatúrában az olajvagyon talán kitörési pont is lehetne.
Hatalmas olajvagyonon csücsülhet Ázsia egyik legszegényebb állama, Tádzsikisztán - írja a Business Insider. A közép-ázsiai országnak ez hatalmas lehetőséget jelentene, ugyanakkor veszélyekkel teli szituációba is helyezi az államot. Becslések szerint több tíz milliárd hordó kőolajat és több száz milliárd köbméter gázt rejthet a tádzsik föld mélye. Jelenleg már több külföldi - ausztrál, kanadai, svájci - jelentkező is az ajtóban toporog, hogy kitermelései jogokat nyerjenek el.
A kérdés ugyanakkor az marad, hogy az esetleges olajkitermelésből mennyi pénz jut majd állami projektekre, az olajcégek mennyire igyekeznek a lehető legtöbb profitot kivenni a befektetésekből, és a tádzsik állam mennyire tud majd az olajdollárokból oktatásra, egészségügyre és infrastrukturálos beruházásokra költeni - vagy az állami vezetők vinnék el a pénzek jelentős részét.
Emellett az is szükséges lenne, hogy ne csak külföldi munkavállalók dolgozhassanak majd a kitermelőhelyeken, hanem helyiek is, mivel így az iparági tudás szélesebb körökben is elterjedhetne. Ha a tádzsik kormány a hosszú távú fejlődést tekinti prioritásnak, akkor fontos lenne az iparághoz kapcsolódó oktatásba is állami pénzeket tenni.
A magyar kormány a keleti nyitás politikája jegyében már eljutott a szomszédos, ugyancsak autoriter Kazahsztánba, a fentiek tükrében azonban lehet, hogy érdemes lenne pár száz kilométerrel arrébb is tekinteni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.