2012. augusztus. 28. 07:08 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 28. 08:28 Gazdaság

Simorék ma döntenek, meglephetik a piacot

Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Az elemzők többsége arra számít, hogy ebben a hónapban még 7 százalékon marad az irányadó kamat, az állampapír-piaci határidős jegyzések 25 bázispontos csökkentést áraznak.

A tanács múlt havi kamatdöntő ülésén két külső tanácstag, Cinkotai János, Kocziszky György 25 bázispontos kamatcsökkentésre szavazott, s mint a rövidített jegyzőkönyvből kivehető, azt hangsúlyozták, hogy a reálgazdaság számára súlyos terhet jelent az irányadó kamat jelenlegi szintje.

Kocziszky György, mellett a monetáris tanács harmadik külső tagja, s Gerhardt Ferenc is úgy nyilatkozott a Reutersnek a hónap elején, hogy a tanács közel áll a monetáris enyhítéshez a gazdaság támogatása érdekében, s nem tétovázhat a kamatcsökkentéssel, amennyiben folytatódik a hangulat javulása a piacokon. Cinkotai János a tanács februári kamatdöntő ülése óta minden alkalommal a csökkentés mellett szavazott és júliusban először talált ehhez társat.

Londoni elemzők szerint a hónap közepén nyilvánosságra hozott recessziót mutató GDP-jelentés nehéz helyzetbe hozza a tanács tagjait, ám véleményük szerint a recesszió nem lesz meghatározó tényező a monetáris tanács következő kamatdöntéseiben, mivel a kamatcsökkentéshez az kell, hogy a tagok megfelelőnek találják a kockázati felárakat, amihez az IMF/EU-megállapodásra lesz szükség.

A jelenlegi 7,0 százalékos alapkamat tavaly december óta érvényes, 2010 áprilisától novemberéig 5,25 százalékon érte el az alapkamat eddigi legalacsonyabb szintjét.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.