A görög kormány szabadvállalkozási zónákat hozna létre az ország több pontján, hogy ezzel csábítsa magához a befektetőket és segítsen a tetszhalott állapotban lévő gazdaság talpra állításában. Magyarországon is létezik ilyen terv, Matolcsy György hasonló zónákat alakítana ki, ám az itthoni tervekben van egy-két magyaros csavar.
Szabadvállalkozási zónákat (FEZ) tervez létrehozni a görög kormány, hogy ezzel is az országba csábítsa a külföldi befektetőket és segítsen a legyengült gazdaság megerősítésében – írja a Kathimerini görög napilap. A zónákban Athén adókedvezményeket és adminisztratív könnyítéséket biztosítana az ott letelepedni szándékozó vállalatoknak. Időközben a görög kormány már tárgyalásokba is kezdett az Európai Bizottsággal (EB) a terv megvalósításának részleteiről. A görög kormány mostani bejelentése életet lehelhet az ország gazdaságába, mely immár ötödik éve van recesszióban.
Kosztisz Hatzidakisz fejlesztési miniszter szerint ezek a zónák felpörgethetik a reálgazdaságot azzal, hogy befektetéseket vonzanak és növelik az exportot. A fejlesztési miniszter szerint a tervnek máris vannak ellenzői, mivel az komparatív előnyt biztosíthatna Görögországnak. A zónákban letelepedő vállalatok ugyanakkor nem adhatnának extrém alacsony fizetéseket a munkavállalóknak.
Magyarországon is léteznek arra vonatkozóan tervek, hogy szabadvállalkozási zónák létrehozásával pörgessünk fel egyes régiókat. A kormány már korábban foglalkozott ezzel az ötlettel, ám Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tavaly ősszel porolta le igazán ezt a tervet, melyről idén júliusban kisebb részletek is napvilágot láttak. Az itthoni FEZ-ek ugyanakkor zömében az ország elmaradott területein találhatóak, ahol nincs versenyképes munkaerő és rossz az infrastruktúra – mindezen feltételek pedig alapkövetelmények hasonló zónák eredményes létrehozásához. Régiónkban Lengyelországban működnek szabadvállalkozási zónák.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.