Audi A8-asokkal és állásajánlatokkal halmozzák el az orosz oligarchák és cégek a londoni olimpiáról hazatérő érmet szerző olimpikonjaikat. A luxusautók csillogása ugyanakkor nem tudja eltakarni azt, hogy Oroszország az éremlista negyedik helyén, vagyis minden idők legrosszabb pozícióján zárta a játékokat.
Minden bizonnyal egyedi látványt nyújthatott a moszkvai Vörös tér augusztus 15-én. 129 luxuskocsi várakozott az orosz főváros leghíresebb terén arra, hogy megérkezzenek az ország olimpikonjai és az Audikba pattanjanak. A személyre szabott kocsikat, melyek típustól függően listaáron 50-120 ezer dollárba kerülnek, az Orosz Olimpikon Alapítvány, egy oligarchákból álló szervezet vásárolta az eredményes sportolóknak - írja a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a beyondbrics.
A hatás nem is maradt el. A hírről szóló fényképeken olimpikonok ölelgetik új autóikat és pózolnak is a kocsikban. A luxuskocsik mellett Oroszország legnagyobb pénzintézetének, az állami Szberbanknak az elnöke, German Gref pedig olyan ajánlattal állt elő, hogy ingyenes oktatást biztosít azon olimpikonoknak, akik érdeklődnek a pénzügyi terület iránt, és ő örülne, ha később a sportolók a bank csapatának tagjaivá válnának. A bankot szinte semmilyen mértékben nem megkötő ígéret ügyes marketinghúzás volt, melyet - még ha az összes olimpikon állást vállalna is a banknál - a 240 ezer főt foglalkoztató pénzintézet anyagilag meg sem érezné.
Emellett az Orosz Olimpikon Alapítvány, mely Roman Abromovics Chelsea-tulajt is tagjai között tudhatja, a készpénzes jutalommal sem fukarkodott. Az aranyérmeseknek négymillió rubelt (kb. 125 ezer dollár), az ezüstérmeseknek 2,5 milliót, a bronzérmeseknek pedig 1,7 millió rubelt ajánlottak fel. A magánajándékok mellett többeknek Vlagyimir Putyin orosz elnök állami kitüntetéseket is átadott.
Kérdéses, hogy az összevetés alapján a magyar olimpikonok a várt állami 30-35 milliós jutalom mellett a hazai oligarcháktól kapnak-e valamilyen egyéb ajándékot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.