Hazavágták a magyar tőzsdét
Tíz éve nem látott mélységbe zuhant a Budapesti Értéktőzsde: idén júliusban a 2003 márciusi hasonló forgalmat regisztráltak. A borzasztó adatokért egyértelműen a külföldi befektetők elriasztása és a magánnyugdíjpénztárak teremtette kereslet eltűnése a felelős.
Nyűglődik a magyar részvénypiac. A Budapest Értéktőzsde (BÉT) forgalma 10 éve nem volt olyan alacsony, mint idén júliusban. 2012 hetedik hónapjában a duplikált forgalom mindössze 252 milliárd forint volt, a BÉT fénykorában egy nagyobb brókercég hozott össze ennyit - írja a napi.hu. Ez az összeg 56 százalékkal alacsonyabb a tavaly ilyenkori forgalomnál. A BÉT fénykorában az összesített havi forgalom a 2100 milliárdot is meghaladta.
Az ugyanakkor látható, hogy a kisebb szereplők vesznek részt a kereskedésben, legalábbis a 1,28 millió forintos átlagos kötésnagyság erre utalhat. Valamelyest csökkent az OTP-részvények túlsúlya is, a BÉT meghatározó papírjáé, ma már csak a forgalom 62 százalékát adják a nagybank részvényei.
A rendkívül rossz számokért egyértelműen a külföldi befektetők elriasztása és a magánnyugdíjpénztárak teremtette kereslet eltűnése a felelős. A magánnyugdíjpénztárak korábban komoly befektetőként voltak jelen a BÉT-en, így a rendszer felszámolása - az alapkezelői tevékenységek beszűkülése mellett - a budapesti börzét és elképesztő mélységekbe taszította.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.