Gazdaság hvg.hu 2012. július. 31. 10:31

Összeférhetetlenség gyanúja az EKB elnökénél?

Vizsgálatot indított az európai ombudsman összeférhetetlenség gyanúja miatt az Európai Központi Bank elnökénél, Mario Draghinál, mivel panasz érkezett, hogy az intézmény elnöke túl közeli kapcsolatokat ápol vezető európai bankárokkal, akiknek deklarált céljuk a szabályozó szervezetek befolyásolása. Az EKB közleménye szerint nincs semmilyen összeférhetetlenség.

Válaszolni fogunk a megfelelő időben az európai ombudsman által küldött levélre, ugyanakkor visszautasítjuk, hogy az Európai Központ Bank elnökének részvétele a vezető bankárokat tömörítő G30-csoportban összeférhetetlen lenne munkájával - áll az EUobserver.com európai uniós ügyekkel foglalkozó hírportálon ismertetett központi banki közleményben. A helyzet azért is különösen érdekes, mivel az EKB minden bizonnyal sokkal több hatalmat kap majd jövő év elejétől az európai bankrendszer felügyeletével kapcsolatban, és így komolyabban szólhat bele annak működésébe is.

A Corporate Europe Observatory brüsszeli, átláthatóságért küzdő szervezet nemrég nyújtott be panaszt azzal kapcsolatban, hogy Mario Draghi EKB-elnöki tevékenysége összeférhetetlen a G30-csoportbeli tagságával, mivel a vezetői bankárokat tömörítő lobbicsoport egyértelműen deklarált célja a bankrendszer szabályozásának befolyásolása, és az EKB pont ilyen szabályozó testületként működik. A brüsszeli szervezet szerint semmit nem lehet tudni Draghi tevékenységéről a csoportban, mivel annak találkozói bizalmasak. A Corporate Europe Observatory megjegyzése szerint a G30-csoport így közvetlen ráhatással lehet a legfontosabb központi banki vezetőkre, köztük az EKB elnökére.

Mario Draghi túl közeli kapcsolatokat ápol nagy kereskedelmi bankok vezetőivel?
AP / Michael Robst

Mario Draghi már nem először kerül reflektorfénybe összeférhetetlenség gyanúja miatt. Az EKB elnöke korábban a Goldman Sachs amerikai befektetési banknál dolgozott, ahol az európai tevékenységeket is felügyelte. Ezek közé tartoztak olyan adósságcserék, melyekkel Athén el tudta fedni államadósságának valós méretét. A Bloomberg hírügynökség ennek kapcsán keresetet is benyújtott az EKB ellen az Európai Bíróságnál, mivel az nem volt hajlandó belső dokumentumokat kiadni a Goldman Sachs-Athén közti üzletelésekről.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.