Újabb borúlátás: a következő évtized küzdelmes lesz
Ha nem is bomlik fel az eurózóna, akkor is nyomott lesz a növekedés Európában a gazdasági megszorítások miatt - mondta Zsoldos István, a Mol vezető elemzője a Portfolio.hu-nak adott interjújában. Zsoldos szerint elképzelhető, hogy 10 év alatt szinte semmit sem fog nőni az eurózóna GDP-je. Magyarországnak egy küzdelmes évtizedre kell berendezkednie és csak akkor lehet sikeres, ha képes folyamatosan menedzselni a változásokat miden területen.
Az utóbbi 20 évben elszoktunk attól, hogy minden jelentős világgazdasági tényező válságban van, a hitelezési válságok után gyógyulás pedig akár 10 évig is eltarthat, ezért is beszélnek most sokan az elvesztegett évtizedről - mondta Zsoldos István, a Mol vezető elemzője a Portfolio.hu-nak adott interjújában. A közgazdász szerint az eurózóna esetében az alapproblém az, hogy amíg nem jön valaki, és nem mondta azt, hogy a periférikus országoknak nem kell az összes hitelüket visszafizetniük, addig a "piac nem fog hinni a válságkezelésben".
Politikai unió nélkül nincs bankunió
A Mol vezető elemzője kifejtette, hogy nem feltétlenül lett az övezet monetáris politikája Németországra szabva, az olaszok pedig azért menekültek be az övezetbe, mert már kvázi fenntarthatatlan volt az állam adósságterhe, és azt gondolták, hogy ha lemegy a reálkamat szintje, akkor fenntarthatóvá válik a finanszírozásuk.
A bankunió Zsoldos olvasatában azt jelenti, hogy az egy közös európai bankfelügyelet, közös betétbiztosítás, és egy olyan alap lenne, mely feltőkésítené a bankokat. Ha ez létrejön, akkor viszont el kell azt is dönteni, hogy van-e Európai Egyesült Államok, ha igen, "akkor ez mind belefér". A Mol közgazdásza is megerősítette, amit a legtöbb közgazdász és elemző mond: politikai unió nélkül nincs bankunió.
Küzdelmes évtized előtt állunk
A görögk helyzetére kitérve Zsoldos elmondta, hogy lassúak a strukturális változások a helléneknél, így könnyen bekövetkezhet egy újabb csődesemény. Ez persze nyilván attól is függ, hogy Európa mennyire akarja ezt megkockázatni. Ugyanakkor jó esélyt lát a közgazdász arra, hogy jelenértékben csökkentik az adósságot. Zsoldos ugyanakkor nem lenne meglepve, ha kiesne Görögország az eurózónából.
Az eurózóna jövőjére kitérve Zsoldos elmondta, hogy ha nem is bomlik fel az övezet, akkor is nyomott lesz a növekedés Európában a gazdasági megszorítások miatt. A Mol közgazdásza szerint elképzelhető, hogy 10 év alatt szinte semmit sem fog nőni az eurózóna GDP-je. Ennek függvényében Magyarországnak is érdemes átpozícionálni gondolkodását a gazdasági növekedésről, mivel feltörekvő gazdaságként a 3-4 százalékos növekedési szintet kellene hoznunk, ám elképzelhető, hogy a következő évtizedben egyáltalán nem lesz itthon sem növekedés. Emellet fel hazánknak is egy küzdelmes évtizedre kell berendezkednie, és csak akkor lehet sikeres, ha képes folyamatosan menedzselni a változásokat miden területen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.