Még soha nem voltak ilyen borúlátóak a világ pénzügyi szakemberei
Hiába lélegeztek fel valamelyest a piacok az európai szuverén adósságválság terhe alól, a világ pénzügyi szakemberei még soha nem voltak olyan borúlátóak, mint 2012 második negyedévében. Ennek oka a kínai gazdaság lassulása és a kormányzatok túlköltekezése - derül az MTI-hez eljuttatott nemzetközi kutatásból.
A világ vezető pénzügyi és számviteli szakembereit tömörítő szakmai szervezet (ACCA), valamint a vállalatirányítás és a vezetői számviteli információk stratégiai kapcsolatát vizsgáló szervezet (IMA) közös tanulmánya összesen 2700 szakértő megkérdezésén alapul, a közép-kelet-európai régiót 156 válaszadó képviselte.
A tanulmány egyik legfontosabb megállapítása, hogy a jelenlegi világgazdasági helyzet gyakorlatilag a 3 évvel ezelőtti, azaz a 2009-es állapotokat idézi. Az összes válaszadó csaknem kétharmada (63,8 százalék) véli úgy, hogy a gazdasági kilátások stagnálni vagy egyenesen romlani fognak. Az első negyedévben még a gazdaság lassú, de fokozatos növekedését jósolták a szakemberek.
A hirtelen jött bizalomvesztés egyrészt arra vezethető vissza, hogy bár az év eleje óta érezhetően megnövekedett a megrendelések száma világszerte, ez a trend mégsem tudta ellensúlyozni a kormányzati költekezésekből fakadó kiadásokat. A másik magyarázat, hogy a görögországi választások megnyugtató eredményei ellenére az európai adósságválság még nem rendeződött maradéktalanul. Újabb tőrdöfésként ráadásul a világ második legnagyobb gazdasága, Kína is negatív csúccsal rukkolt elő: 13 negyedév után az idei második negyedévben bejelentett 7,6 százalékos bruttó hazai termék (GDP) bővülés számít az eddigi legalacsonyabbnak.
A közép- és kelet-európai régióban továbbra is nagyfokú bizalmatlanság tapasztalható, különösen a magabiztosnak mutatkozó amerikai és közel-keleti régiókkal összehasonlítva. Szintén negatív változást mutat a bizalmi index alakulása az előző időszakkal összehasonlítva. Míg 2012 első negyedévében az összes válaszadó 18 százaléka hitt a gazdaság fellendülésében, addig mostanra ez az arány 12 százalékra zuhant vissza. 66 százalékuk szerint ráadásul (az előző negyedéves 62 százalékhoz képest) a régió letért a fejlődés útjáról, sőt, egyenesen visszaesést prognosztizálnak.
A régió tagországai közül ezúttal a magyar válaszadók bizonyultak a legoptimistábbnak. A kutatásban résztvevő ACCA-képesítéssel rendelkező magyar szakemberek 19 százaléka szerint számíthatunk pozitív irányú elmozdulásra, és "mindössze" 59 százalékuk festett fel borúlátó jövőképet. Lelkesedésüket egyedül a litván válaszadók osztották, ott 18 százalékos a bizakodók aránya.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.