A "magyar modellt" ajánlja mindenkinek Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válaszban megjelent írásában, amelyben kifejti, hogy szerinte ez az egyetlen járható út a 2008-ban kezdődött gazdasági válság utáni világban, amikor a jóléti államok, valamint az angolszász országok neoliberális modellje is megbukott.
Gavin Mooney egészségközgazdász könyvéből kiindulva a nemzetek egészségéről, valamint az újraelosztó rendszerek válságáról értekezik Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Heti Válaszban megjelent írásában.
Matolcsy Mooney által felhozott példák alapján azt állítja, hogy az egészségügy akkor hatékony, ha nem a "profitérdekek fogságában" működik, egy nemzet gazdagságának ugyanis nem kizárólagos szerepe van az egészségi állapot alakulásában.
A nemzetgazdasági miniszter megállapítja, hogy a neoliberalizmus üzleti vállalkozássá alakította az államot, az 1980-as évek eleje óta pedig a bankrendszer és üzleti csoportok érdekei tratották fogva az államot, ennek jele volt az is, hogy a 2008-ban kirobbant gazdasági válság idején nem az embereket, hanem a bankokat mentették. Matolcsy ezért inkább azt javasolja, hogy "szakítani kell a globalizációval, a neoliberális politikákkal, a gazdasági növekedés hajszolásával, az alacsony adókkal, és a nemzetek egészsége megjavul".
Matolcsy szerint azonban 2008 óta egyre többen "szabadítják ki az államot" a bankok és az üzleti körök fogságából, köztük elsőként mi magyarok tettük ezt meg, azóta pedig a "család, közösség, nemzet érdekei szerint" kormányoznak.
Matolcsy szerint egészségi állapotunk csak 20 százalékban függ az egészségügytől, 20 százalékban a genetikától, és 60 százalékban egyéb körülményektől, például hogy van-e munkánk, otthonunk, családunk, és tartozunk-e közösségekhez. A társadalmi egyenlőtlenségek is befolyásolják az egészségi állapotot, mert a túl nagy különbségek lelki betegségekhez vezetnek, a tartós betegség pedig munkanélküliséget eredményez.
Ezt az ördögi kört a fejlett európai államok úgy kezelték, hogy magas adókat vetettek ki, a pénzt pedig a nagy szociális rendszereken keresztül újraelosztották. Matolcsy szerint azonban 2008 után ez nem működhet így tovább, a jóléti államok ugyanis eladósodtak. Az angolszász államok ezzel szemben alacsony adókkal, szűk újraelosztással és neoliberális modellel próbákoztak, de Matolcsy szerint ez sem járható út.
"A szépen fejlődő magyar modellt ajánlanám" - javasolja Matolcsy minden országnak, szerinte ugyanis "ez munkára és nem újraelosztásra épít", "erős államra és nem fogoly államra épül", csökkenti a munkát terhelő adókat, de növeli a forgalmi adókat, ezért szerinte tartósan csökken a deficit és az államadósság. A miniszter szerint ez egy "válság utáni és válságálló modell".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.