Népszabadság: az egykulcsos lefokozását ajánlhatják fel az IMF-nek
Az ingatlanadó bevezetése hitelvesztés lenne, az egykulcsos szja-t illetően a kormány részéről az lehet az engedmény, hogy ne sarkalatos, hanem "egyszerű" feles törvény szabályozza - írja a szerdai Népszabadság kormányzati forrásokra hivatkozva.
"Vörös vonal" - ennek kell lennie a válasznak, ha a Nemzetközi Valutaalap (IMF) részéről az ingatlanadó, illetve a vagyonadó bevezetése vagy a szociális juttatások csökkentése lenne a hitelmegállapodás feltétele - mondták kormányzati források a Népszabadságnak.
A lapnak azután nyilatkoztak a források, hogy a hvg.hu európai bizottsági értesülés alapján kedden megírta, hogy milyen feltételekkel érkeznek az IMF, az Európai központi Bank és az Európai Bizottság képviselői július 17-én Budapestre.
"Az ingatlanadó bevezetése hitelvesztés lenne. Mádi László volt fideszes képviselő is a partvonalon kívülre került, amikor ezt felvetette" - emlékeztetett egy államtitkár a lap szerint.
Az egykulcsos szja-val kapcsolatban a lapnak kormányzati források azt prognosztizálták, az lehet az engedmény a magyar kormány részéről, hogy ne sarkalatos, azaz kétharmados törvény szabályozza a kérdést, hanem "egyszerű" feles, így a választások után adott esetben egy következő kormány tud ezen változtatni.
A bankadó kivezetéséről a kormányoldalon úgy vélik, a közös teherviselés jegyében erre szükség lehet, és "mostanában a bankok sem panaszkodnak".
A tömegközlekedési és az energetikai szektorban az állami kézben lévő vállalatok privatizációja kapcsán egy fideszes képviselő azt mondta, nem valószínű, hogy a kormány ebbe belemenne, hiszen éppenhogy az államosítás, a közösségi tulajdonba vétel a stratégia.
Arra, hogy a 2013-as költségvetés fő számainak a parlamenti megszavazását elhalasztják-e az IMF-tárgyalások miatt, egy kormányzati szereplő a lapnak úgy válaszolt, nincs ilyen szándékról tudomása, "és nem is valószínű".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.