2012. június. 29. 06:06 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 29. 05:48 Gazdaság

Fontos adatok érkeznek a magyar gazdaságról

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma teszi közzé az ipari termelői árak májusi alakulását, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pedig ma publikálja a folyó fizetési mérleg idei első negyedéves adatait.

Áprilisban az ipari termelői árak a belföldi és az exportárváltozás eredőjeként 0,3 százalékkal magasabbak voltak az előző havinál. Ezen belül nagyobb mértékben nőttek az árak a vegyi anyag és termék gyártása, a kohászat, a fémfeldolgozás, a gumi-, műanyag- és építőanyag-ipar, valamint az egyéb feldolgozóipar és javítás ágazatokban.

Árcsökkenést egyedül a járműgyártás területén tapasztalt a KSH. 2011 azonos időszakához képest 7,1 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak áprilisban. Tavaly áprilisban az ipari termelői árak 0,3 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest, a megelőző év azonos időszakához képest pedig 4,9 százalékkal nőttek.

A folyó fizetési mérleg többlete a múlt év negyedik negyedévében 149 millió euró volt, 2011 egészében a folyó fizetési mérleg 1,431 milliárd euró többletet mutatott. 2010-ben a többlet 1,187 milliárd eurót tett ki.

A külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség, a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege 2011 negyedik negyedévében 835 millió euró volt, 2012 egészében a nettó finanszírozási képesség 3,58 milliárd eurót tett ki.

A múlt év első három hónapjában a folyó fizetési mérleg 342,1 millió euró többletet jelzett. A Reuters felmérésébe bevont elemzők szerint az idei első negyedévi folyó fizetési mérleg várhatóan 132 millió euró többlettel zár, 2012 egészére a szakértők 1,5 milliárd euró többletet várnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.