Gazdaság hvg.hu/MTI 2012. június. 05. 11:28

Cséfalvay: "a hátunk mögött van egy elvesztegetett évtized"

"Magyarországon reformokra van szükség, egyszerre kellenek takarékossági intézkedések és a versenyképesség erősítése. A probléma az, hogy mindez hosszú távon hat" - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Világgazdaság keddi konferenciáján.

"Az államnak proaktívnak kell lennie, a kormány és a parlament eddig ebben jó, néha azonban túl gyors is, nagy probléma lehet a vállalatok számára, hogy a hibák kijavítása miatt akár havonta is változhatnak fontos törvények" – mondta Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára a Világgazdaság konferenciáján. "Attól, hogy a politikusok mantraként mondogatják, hogy 'növekedés, növekedés', attól növekedés még nem lesz, annak meg kell teremteni a feltételeit" – emelte ki a VG.hu beszámolója szerint.

"A hátunk mögött van egy elvesztegetett évtized"

"Vége van annak az időnek, amikor a hitelkártyáról bármit ki lehetett fizetni" – mondta Cséfalvay. "Európa elveszti a szerepét a tudás és a verseny terén, ráadásul a mostani válság abban is más, mint a többi, hogy most az euró léte miatt az országok nem válaszolhatnak protekcionista módon. Az adósságból finanszírozott fogyasztás van válságban, azonban sem a fogyasztói társadalom, sem az európai jóléti állam nincs hosszú távon krízisben. Egyet nem szabad tenni ebben a globális válságban: eladósodni, ezt tanulták meg az ázsiai országok a maguk ’90-es évek végi válságában" – fogalmazott az államtitkár.

Cséfalvay Zoltán
Túry Gergely

"A hátunk mögött van egy elvesztegetett évtized, Magyarország most szakad el a déli problémáktól, és zárkózik fel Kelet-Közép-Európához" – véli az államtitkár. Szerinte az állam szerepe is változik a válságban. "Kiderült, hogy sok esetben az állam az utolsó mentsvár, a jóléti újraelosztás helyett pedig kockázat- és tehermegosztás jött. (...) Az állam feladata nem az, hogy a jólétet elossza, hanem az, hogy megteremtse a feltételei annak, hogy a cégek ezt megtegyék, de a mostani válsághelyzetben erre sincs igazán lehetőség" – mondta Cséfalvay.

"Az állam foglya lett néhány szűk érdekcsoportnak"

"Sok területen az állam foglya lett néhány szűk érdekcsoportnak, elég megnézni a munkaerőpiacot vagy a nyugdíjazás körülményeit. Ebből kell most kitörni, ami konfliktusokkal jár" – tette hozzá. "Biztosítani kell a fiskális stabilitást, a gazdasági növekedést és a pénzügyi bizalmat, ebben azonban nagyon nehéz egyensúlyt találni, minden kormány ezzel küszködik. 2010-ben és 2011-ben az EU szigorú fiskális politikát folytatott, ennek hosszú távon lehetnek pozitív következményei, rövid távon azonban recesszióval fenyeget" – figyelmeztetett.

"Magyarországon reformokra van szükség, egyszerre kellenek takarékossági intézkedések és a versenyképesség erősítése. A probléma az, hogy mindez hosszú távon hat" – mondta az államtitkár. Szerinte egy felfelé ívelő úton vagyunk, "de még csak az elején". "Pénzügyi stabilitás kell, kínálati oldali munkaerőpiaci politika, kisebb állam, valamint nagyobb hozzáadott értékű termelés" – mondta Cséfalvay a Világgazdaság konferenciáján.

"Ennek a stratégiának és a kényszernek jegyében csökkentette, illetve csökkenti az új magyar kormány a GDP arányos államháztartási hiányt a 2010-es 4,6 százalékról 2012-re 2,5 százalékra, miközben a GDP arányos államadósság a 81,3 százalékról 2012-re 78,5 százalékra mérséklődik" - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán. Az Európai Bizottság által publikált adatokhoz az államtitkár hozzáfűzte: az EU országaiban 2012-ben várhatóan az államháztartási hiány átlagosan 3,6 százalék lesz, az átlagos államadósság pedig meghaladja a GDP 80 százalékát.

További részletek itt.

zöldhasú
Hirdetés