Tovább eshet a benzin ára jövő héten
Ismét csökkenhet az üzemanyagok ára: az elmúlt egy hét során a nemzetközi piaci folyamatokban megfigyelhető változások a benzin esetében 4-5, míg a gázolaj esetében 3-4 forint árcsökkentést indokolnak majd - közölte a GKI Energiakutató. Így a társaság előrejelzése szerint a benzin kiskereskedelmi átlagára május 9-én 436 forint, a gázolajé pedig 435 forint lehet.
A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása - idézte fel legújabb előrejelzésében a GKI Energiakutató.
A prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti, dollárban számolt ára a mediterrán piacon az elmúlt héthez képest tovább csökkent, átlagosan 3,2 százalékkal. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára kisebb mértékben, de szintén csökkent, heti átlagban 0,8 százalékkal. Eközben a forint a dollárral szemben tovább erősödött, átlagosan 2 százalékkal.
A már literre és forintra átszámolt tőzsdei jegyzésárak így a héten a benzin esetében 5,1 százalékos, míg a gázolaj esetében 2,8 százalékos csökkenést mutatnak.
A nemzetközi piaci folyamatok összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a benzin esetében 4-5, míg a gázolaj esetében 3-4 forint árcsökkentést indokolnak hétfőn, a benzin kiskereskedelmi átlagára így 436 forint, a gázolajé pedig 435 forint lehet május 9-én, szerdán.
Az elmúlt egy év során az üzemanyagárak jelentős mértékben emelkedtek: a benzin 14, a gázolaj 17 százalékkal. A havi átlagkeresetek ettől elmaradó növekedése következtében tavalyhoz képest kb. 12 százalékkal kevesebb benzint és 14 százalékkal kevesebb gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni.
A GKI Energiakutató számításai szerint a nemzetközi tőzsdei és árfolyamváltozásokból adódó piaci hatásokat mutatják. A Mol az üzemanyagok nagykereskedelmi listaárát ennek alapján, illetve a mediterrán térségből vasúton történő fuvar, import és logisztikai költségek figyelembe vételével alakítja ki. Erre rakódik még a kiskereskedelmi árrés, ami meglehetősen nagy szórást mutat (az egyes kutak árképzése egymástól jelentősen eltérő).
Mindez együttesen az üzemanyagárak kb. 50-55 százalékát teszik ki. Az üzemanyagárak másik felét a jövedéki adó (benzin esetében 120 Ft/liter, diesel esetében 110,35 Ft/liter), illetve a készletezési díj (benzin esetében 3,3 Ft/liter, diesel esetében 3,205 Ft/liter) fix tételek, valamint ezek összességére (így a jövedéki adóra is) kivetett 27 százalékos áfa jelenti.
A Mol hetenkénti árképzései eltérhetnek a piaci folyamatok által indokolt árváltozásoktól (például néhány forintos emelést átvíve a következő hétre), azonban hosszabb távon (1-2 hónap) a trendeknek mindenképpen azonosnak kell lenniük.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.