Az Európai Bizottság bejelentése fellendítette a tőzsdét
Nagyot emelkedett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe az elmúlt héten, a részvényáraknak az adott lökést, hogy az Európai Bizottság szerdán bejelentette: készen áll a tárgyalások megkezdésére Magyarországgal egy elővigyázatossági hitelkeretről.
A BUX értéke egy hét alatt 4,13 százalékkal, 724 ponttal nőtt, pénteken záráskor 18 235,03 ponton állt. Az ország befektetői megítélésére rendkívül kedvezően hatott az EU-bizottság bejelentése: a forint euróárfolyama 300 közeli szintről 287 forintra süllyedt, az állampapír-piaci hozamok 9 százalék közeli értéke nagyjából egy százalékponttal került lejjebb, az ország törlesztési kockázatára kötött ügyletek londoni árazása pedig 600-ról 530 pontos szintre esett vissza.
Bár a hivatalos tárgyalások kezdetének időpontját még nem tűzték ki, a piacon arra számítanak, hogy néhány héten belül elindulhatnak a tárgyalások a nemzetközi hitelezőkkel, és nyáron megszülethet a megállapodás.
A globális piacokon továbbra is bizonytalan a hangulat, nincs határozott iránya a kereskedésnek, az éppen megjelenő hírek hatására mozdulnak az árfolyamok lefelé vagy fölfelé. Az európai adósságválsággal kapcsolatos negatív hír volt a héten, hogy Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő megvonta Spanyolország elsőrendű adósbesorolását. A héten megjelent vállalati gyorsjelentések viszont inkább pozitív hatást váltottak ki.
A magyar piacon a vezető részvények mindegyike nyereséggel zárta a hetet. Az EU-Bizottság döntéséből leginkább az OTP profitált, a bankpapír csaknem 10 százalékkal drágult. A részvénypiac összforgalma 69,1 milliárd forint volt az elmúlt héten, míg az előző héten 50,4 milliárd forint értékben születtek üzletek. A tőzsdei vállalatok számára a múlt héten lezárult a közgyűlési szezon. A több éve tartó válság ellenére a legnagyobb vállalatok és a kisebbek közül is néhány az idén is fizet is osztalékot a tavalyi eredményéből.
Az OTP árfolyama a héten 9,80 százalékkal, 340 forinttal 3 810 forintra nőtt. A Mol részvények ára 2,34 százalékkal, 410 forinttal 17 900 forintra emelkedett. A Magyar Telekom 1,49 százalékot, 8 forintot nyert, 546 forinton zárt pénteken. A gyógyszergyártók közül a Richter árfolyama 1,90 százalékkal, 700 forinttal 37 485 forintra nőtt. Az Egis 1,75 százalékos, 250 forintos erősödéssel, 14 500 forinton zárta a hetet. A kis- és közepes kapitalizációjú részvények mutatója, a BUMIX 25 ponttal, 2,21 százalékkal emelkedett, pénteken záráskor 1 162,38 ponton állt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.