Gazdaság hvg.hu 2012. április. 27. 10:49

Máris titkolózik az állami mobilcég

A mobilpiac telítettsége miatt nagyon nehéz helyzetben van az új magyar állami mobilcég, de a Magyar Villamos Művek (MVM) erre hivatkozva nem is adná ki a negyedik, most alakuló mobilszolgáltató cég üzleti terveit és alapító okiratait. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) máris jelezte: elfogadhatatlannak tartják úgy az indokot, mint az eljárási módot.

A telített mobilpiacra nagyon nehéz betörni, az új állami mobilszolgáltatónak ezért az az érdeke, hogy megőrizze üzleti titkait, mondta Bánfi László, az MVM vezérigazgató-helyettese. Erre hivatkozva az MVM nem járult hozzá, hogy az Index több adatot megismerjen. Így nem nézhettek bele a konzorciumot létrehozó szindikátusi szerződésbe, a megvalósíthatósági tanulmányba, amelynek alapján az állami cégek úgy döntöttek, hogy részt vesznek a frekvenciatenderen.

"A nemzetgazdaság érdekében"

Az Indexnek küldött levelében Bánfi László megemlítette, hogy a magyar mobilpiac telítettsége 110 százalékos, és ilyen gazdasági környezetben nehéz lesz új ügyfeleket szerezni, pláne új piaci szereplőként. A vezérigazgató-helyettes szerint az állami mobilszolgáltató csak akkor tudja "felkavarni az évtizedes állóvizet, ha üzleti tevékenysége, ajánlatai, szolgáltatásai innovatívak, újszerűek, és lehetőleg markánsan megkülönböztethetőek a piacon jelenleg megszokottaktól" - írta a villamos művek helyettes vezetője.

Mobil-munka a magasban (a kép illusztráció)
Túry Gergely

Mivel Bánfi László szerint a kért dokumentumok az üzleti terv részét képezik, a nyilvánosságra kerülésük esetén félő, hogy a versenytársak "ellehetetlenítenék egy fiatal cég működését". Ugyanakkor az üzleti titok megőrzése a fogyasztóknak is fontos: az állami mobilcég sikeres működése esetén kedvezőbb feltételek alakulhatnak ki. A titoktartás a nemzetgazdaság érdekeit szolgálja - áll a levélben.

TASZ: nincs igaza az MVM-nek

Az állami mobilszolgáltató alapítói állami vagyonnal gazdálkodó társaságok, közfeladatot látnak el, az információszabadságról szóló törvény szerint ezért el kell számolniuk a nyilvánosság előtt - véli az Index által megkérdezett Hüttl Tivadar, a TASZ munkatársa. Emiatt a nyilvánosság elől elzárható titkok csak szűk körre (műszaki megoldások, technológiai eljárások, know-how-k védelmére) korlátozódnak.

A Magyar Posta, a Magyar Villamos Művek és a Magyar Fejlesztési Bank március végén alapította meg a negyedik mobilszolgáltatót, az MPVI Zrt.-t, 500 milliós forintos alaptőkével. Az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság január 31-én hirdette ki nyertesként a konzorciumot, a cég pedig kifizette a 10 milliárd forintos frekvencia használati díjat. A vezérigazgató várhatóan Schmidt Pál, a Magyar Posta volt vezérigazgatója lesz.

Az új mobiltársaságnak az év végéig el kell startolnia, Budapest belvárosában a ma még nem létező saját hálózatán; az ország egyéb részein pedig a meglévő három mobilhálózatra „bérlőként” csatlakozva. Szakmai vélekedések szerint ijesztően kevés az idő a starthoz, a vállalt határidőt nagyon nehéz lesz tartani.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.