2012. április. 18. 06:20 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 18. 09:10 Gazdaság

Napi: júliusban nő legközelebb a jövedéki adó

Májusban elmarad a dohánytermékek jövedéki adójának emelése, júliusban lesz emelés, amit a kormány tervei szerint idén már nem követnek újabb szigorítások - írja a szerdai Napi Gazdaság.

A költségvetési helyzet átírta az idei jövedékiadó-emelések menetrendjét, a korábban tervezett májusi és novemberi adóemelés helyett már februárban nőtt az adó mértéke - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. Idén még egyszer emelkednek az adótételek: júliusban nő a dohánytermékekre kivetett adó.

A májusra tervezett adóemeléseket még tavaly előrehozták februárra. Februártól az ezer szál cigarettára kivetett adó mértéke 10 550 forintról 11 500 forintra emelkedett, és a kiskereskedelmi eladási ár 28,4 százaléka helyett már legalább 30 százalékot kell fizetni, ami a minimumadót 19 530 forintról 21 100 forintra emelte ezer szálanként - írja a lap.

Az érvényes szabályok szerint július elsejétől tovább emelkedik az adó: a cigaretta adója a mostani 11 500 forintról 11 900 forintra nő, illetve a kiskereskedelmi eladási ár 31 százalékára, így ezer szálanként legalább 22 300 forintot kell fizetni. A szivarokat, szivarkákat nem érinti az adóemelés, az adó mértéke ez esetben változatlanul a kiskereskedelmi ár 28,8 százaléka. A vágott dohány esetében szintén két lépésben emelkedik az adó mértéke: februárban kilónkénti adója 8790 forintról 10 150 forintra nőtt, júliusban pedig újabb ezer forinttal emelkedik kilónként.

A kormány tervei szerint a dohány jövedéki adója az idén már nem emelkedik, de nem kizárt, hogy a költségvetési kényszerek miatt az év végén újabb adóemelés sújtja a dohánytermékeket - írja a lap.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.