A magyar gazdaság motorja lenne Dunaújváros
Dunaújváros és környéke 2020-ra Magyarország legversenyképesebb térségévé válhat - hangzott el a Közép-Duna térségi gazdaságfejlesztési konferencián, amelynek a Dunaújvárosi Főiskola adott otthont szerdán.
A Közép-Duna térségi gazdaságfejlesztési platform egy évvel ezelőtti megalakulását követően második alkalommal szervezték meg a konferenciát. Akkor az alapítók (Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara, Dunaújváros önkormányzata, Dunaújvárosi Főiskola, az ISD Dunaferr Zrt., a Hankook Tire Magyarország Kft., a Hamburger Hungária Kft., Ferrobeton Zrt.) célul tűzték ki, hogy a térség fejlődése érdekében kidolgozzák közös gazdaságfejlesztési stratégiájukat.
Cserna Gábor (Fidesz) Dunaújváros polgármestere elmondta, azóta Új DunaPolis Gazdaságfejlesztési Klaszterként dolgoznak. A cél nem változott, 2020-ra Magyarország legversenyképesebb térségévé szeretnék tenni Dunaújvárost és környékét mind az egy főre jutó beruházásokban, mind a munkatermelékenységben, mind a foglalkoztatási szintben, mind az egy főre jutó GDP tekintetében. Hozzátette, a korábbi években nem volt harmonikus a kapcsolat a város és a cégek között, az együttműködés révén ebben sokat léptek előre.
Králik Gyula kamarai elnök kiemelte, készült egy helyzetelemzés, ami alapján a következő évek „kivezető útjait” keresik. A legnagyobb gondnak a társadalom elöregedését és ezzel párhuzamosan a tehetséges fiatalok kiáramlását nevezte. Szerinte, vonzóbbá kell tenni minden szereplő számára a térséget, piacképes tudást megalapozó oktatás, jól fizető munkahelyek, a beszállítói körnek megrendelések kellenek.
A klaszter részletes akciótervet dolgoz ki a jövőben és pályázat segítségével igyekszik előrelépni.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a gazdaságpolitikát és az országos gazdasági környezetet bemutató előadásában rámutatott, óriási különbséget tapasztalnak az elmúlt ciklusokhoz képest, mert az eddigiekkel ellentétben elkezdődtek a kamara által régóta várt változtatások. Ilyennek nevezte a strukturális átalakításokat és a szakképzés átalakítását. Úgy vélekedett, jól működő vállalkozások nélkül nem lehet sikeres országot építeni. A gazdasági szereplők elvárásai között említette a kormányprogram maradéktalan végrehajtását, a hazai technológiák előnyben részesítését a külföldi beszállítókkal szemben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.