Kiakadtak az NFM-ben a járatszűkítés visszhangja miatt
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) határozottan visszautasít minden állítást, amely szerint a vasárnap életbe lépett menetrendi változások egyetlen települést vagy utast is elzárnának a közlekedési szolgáltatásoktól - írta közleményében a tárca.
"A teljességgel megalapozatlan hangulatkeltéssel szemben a jelenleg elérhető kínálat megfelelően szolgálja ki az utazók igényeit" - közölte a minisztérium.
Az NFM hozzátette, hogy a módosításokban érintett mintegy 400 vonattal párhuzamos útvonalon több mint 1400 buszjárat közlekedik, a kivont 30 autóbuszjárat utasai azonos kiinduló és célállomások között napi mintegy 140 vonat közül választhatnak. "A menetrendi kínálat összehangolása, a párhuzamosságok kiszűrése már rövid távon jelentős hatékonyságjavulást, éves szinten akár 12 milliárd forintos megtakarítást eredményez" - írták.
"Átalakításra szorul az évtizedekkel ezelőtti szociálpolitikai helyzetet és megfontolásokat tükröző, korszerűtlen és fenntarthatatlan kedvezményrendszer is" - olvasható az NFM közleményében, amely szerint a negyvennél több jogcímen különböző utazási kedvezményekre jogosult csoportok összlétszáma megközelíti a 9 millió főt Magyarországon.
"A szaktárca álláspontja szerint a nemzetközi gyakorlathoz igazodva az idősek (65 év felettiek), a kisgyermekek (6 év alattiak), a fogyatékossággal élők (és kísérőik) és a diákok kedvezményezettségét mindenképpen indokolt megőrizni" - írták.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.