Visszaesett a gazdasági növekedés Kínában
A gazdasági növekedés 8,1 százalékra esett vissza az első negyedévben Kínában, a tavalyi év utolsó negyedében mért 8,9 százalékról - jelentette az országos statisztikai hivatal pénteken. A fogyasztás 14,8 százalékkal bővült.
A friss GDP-adat az elmúlt 11 negyedévben, vagyis majdnem 3 évben a legalacsonyabb, és alul marad a 8,3-8,5 százalékot remélő piaci várakozásoknak.
Negyedéves összehasonlításban az ország gazdasága 1,8 százalékkal bővült az első három hónapban. Az előzetes számítások szerint az első negyedév GDP-je elérte az 1720 milliárd dollárt.
A hivatal értékelése szerint a növekedés üteme "közepesen gyors" volt, a globális gazdasági környezet és a változó hazai feltételek mellett. Kína az idei évre 7,5 százalékosra tervezte gazdaságának növekedését. 2011-ben 9,2 százalékot teljesített.
A negyedéves eredmény összhangban van a korábban már érzékelt tendenciákkal, az export gyengülésével, a romló globális gazdasági környezettel és az egyelőre még lanyha belföldi kereslettel. A statisztikai hivatal szerint a lassulás egyben a makrogazdasági szabályozás eredménye.
Gazdasági elemzők egyre inkább azt valószínűsítik, hogy a központi gazdaságirányítás hamarosan a pénzügyi, banki kötöttségeket lazító intézkedésekkel enged szabadabb utat a gazdasági növekedésnek. Ez elsősorban a kötelező banki tartalékráta mértékének csökkentését jelentheti.
A fogyasztás márciusban 15,2 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, vagyis némileg felgyorsult az év első két hónapjában mért 14,7 százalékhoz viszonyítva. A kiskereskedelmi eladások növekedése január és március között 14,8 százalék volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.