Nagy-Britanniában a lakosság alkoholfogyasztási szokásainak változása miatt minimálárat vezetnének be a szeszes italokra. A legvadabb alkoholfogyasztóknak mondott skótok a valóságban cseppet sem konzumálnak többet magyar polgártársaiknál. Nálunk azonban talán csak ez az unortodox ötlet nem jutott még eszébe az Orbán-kormánynak.
A brit kormány 2014-től minimálárat készül bevezetni az alkoholtartalmú termékekre. Az elképzelés szerint minimum 40 pennybe kerülne alkoholegységenként a legolcsóbb szeszes ital. (Az alkoholegység 10 g tiszta szesz – köszönet xcvii-nek, a szerk.)
Jelen pillanatban a legalsó kategóriákban már ennek feléért is lehet sört, bort vagy égetett szeszes italt kapni. A magyar kormány egyelőre csak a cigarettafogyasztást korlátozná – pedig az alkoholprobléma legalább ennyire súlyos ügy.
A skótok nyomában
Nagy-Britanniában az alkoholizmusra óriási problémaként tekintenek: különösen rossznak tartják a helyzetet Skóciában, ahol az egy főre jutó éves alkoholfogyasztás 11,8 liter körül van. A statisztikák szerint hetente már csaknem kétszázan halnak meg túlzott szeszfogyasztás miatt. A sajtóban különösen sok szó esik azokról a 14-18 évesekről, akik a bulizások alkalmával egyre nagyobb számban isszák ájulttá magukat.
Skóciában már a helyi parlament elé került egy törvény, amely minimálárat vezetne be az alkoholokra, most pedig David Cameron konzervatív kormánya döntött arról, hogy ősszel a szigetországra kiterjedően bevezetik ezt. Skóciában az alkohol-minimálár már régi követelése volt a sokáig kisebbségben kormányzó baloldali-liberális Skót Nemzeti Pártnak, amely jelenleg abszolút többséggel rendelkezik a parlamentben.
Korlátozás helyett szabad pálinkafőzés
Minden ötlet értékelendő, ami nehezíti a hozzáférést – mondta Funk Sándor addiktológus, a Nyírő Gyula Kórház főorvosa a hvg.hu-nak, aki szerint Magyarországon mintha ellenkező irányban mennének a dolgok. A jövedéki adót ugyan emelni szokták, de az otthoni pálinkafőzés ismételt lehetővé tétele évi 50 literig az alkoholkonzumot inkább erősíti.
A skót alkoholfogyasztási szokások csöppet sem rémisztőbbek, mint a magyarok, hiszen nálunk is már régóta stabilan 11 és 12 liter között van az átlagos fogyasztás. (Egy főre jutó éves mennyiségről van szó etilalkoholra átszámolva, a 15 évesnél idősebb népesség körében – a szerk.) Ám figyelemre méltó, hogy míg a szigetországban erről a problémáról széles körű társadalmi diskurzus zajlik, Magyarországon alig esik szó arról, hogy a májzsugorban elhunytak aránya nálunk a legmagasabb a világon.
A középkategóriás italokat erősítené
Bacsó András borász, az Oremus Szőlőbirtok és Pincészet ügyvezetője szerint a brit példa finomításra szorul, mivel az összes alkoholtípusnál egy jellemzőre, az alkoholfokra számított egyetemleges minimálár nem biztos, hogy a legoptimálisabb modell. Ugyanakkor az, hogy az olcsó bóvli helyett inkább a jobb minőségű valódi terméket kell fogyasztani, szerinte minden termék esetében érvényes.
A minimálár ellensúlyozhatná az áruházláncok árdömpingjét, hiszen az alsó polcokon vagy az akciós áruk között vannak olyan borok, melyek jelentősen alákínálnak a termelői árnak. Így viszont lehetne egy jogszabály által megtámasztott, ellentartó erő, és könnyebben el lehetne érni, hogy a termelő a fenntartható működését az általa előállított termékből valóban biztosítani tudja. Tokajban Bacsó szerint ez fokozottan számítana, mivel a hegyvidéki bortermelés klasszikusan költségesebb, mint a síkvidéki.
Egy általános alulról szabályozó minimálár a piacon a középmezőnyt erősítené meg. Az olcsó, alsó árkategóriás mezőnyt megrostálná, de a középkategóriában nem okozna drágulást, legfeljebb szélesedne a kínálat – vélekedik Bacsó András.
Más országokban is működik
Arról, hogy a minimálár mennyire hatékony eszköz, Nagy-Britanniában is megoszlanak a vélemények. A kormány skandináv és kanadai tapasztalatokból kiindulva (ahol már él ilyen rendszer) úgy látja, hogy az alkoholfogyasztás ettől csökkenhet. Funk szerint egy időre a fogyasztás valóban mérséklődne, de aztán ismét beállna egy valamivel magasabb szintre. Sőt, elképzelhető, hogy nem legális csatornákon keresztül a kereslet élénkülne is.
2,5 millió áldozat |
Az alkohol minden évben 2,5 millió embert öl meg, beleértve 320 ezer 15-29 év közötti fiatalt. A túlzott alkoholfogyasztás a harmadik vezető rizikófaktor a világon a különböző megbetegedések okai között, és az összes haláleset négy százalékával hozható összefüggésbe – derül ki az ENSZ egészségügyi világszervezete (WHO) jelentéséből. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.