Jobbik: egy újabb zsarolás az Ecofin keddi döntése
„Egy újabb zsarolásnak lehetünk szemtanúi” - így reagált a Jobbik frakcióvezető-helyettese az uniós pénzügyminiszterek tanácsának keddi ülése után, amelyen úgy döntöttek: 2013-tól felfüggeszthetik Magyarország kohéziós támogatásának csaknem harmadát. Az MSZP-nél úgy vélik: az Orbán-kormány mindent megtett azért, hogy végül ilyen intézkedésekkel kényszerítsék a költségvetés fenntartható pályára állítására.
Az uniós pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) a Magyarországnak szánt kohéziós támogatások csaknem egyharmadának felfüggesztéséről döntött kedden. Ha Magyarország nem teljesíti az Európai Bizottság (EB) túlzottdeficit-eljárásban megfogalmazott elvárásait, akkor 2013. január elsejétől 495 millió euró (körülbelül 143 milliárd forint) kohéziós forrástól eshetünk el.
Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezető-helyettese az Ecofin ülése után újságíróknak úgy fogalmazott Budapesten: "ez ugyanannak a zsaroló politikának a folytatása, amelyet Magyarországgal szemben az EU hónapok óta folytat". Magyarországot állandó médianyomás alatt tartja az unió, és folyamatosan gazdasági-pénzügyi szankciókkal fenyegeti - tette hozzá, megjegyezve, hogy az EU szerinte kettős mércével mér, hiszen például Spanyolországgal szemben nem érvényesül ez a fajta pénzügyi szigor.
Harangozó Gábor, az Európa Tanács MSZP-s tagja, országgyűlési képviselő még az ülés előtt kiadott közleményben azt írta: Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter gazdaságpolitikája minden okot megadott az Európai Unió pénzügyminisztereinek arra, hogy kényszerítő intézkedésekkel bírják rá a magyar kormányt a költségvetés kiszámítható és fenntartható pályára állítására. Az MSZP ennek ellenére kéri az EU-s tárcavezetőket, hogy ne hozzák meg ezt a döntést, mert a támogatás befagyasztása kifejezetten hátrányosan érintené Magyarországot.
Az MSZP-s politikus is arra emlékeztetett, hogy Spanyolország hasonlóan nehéz költségvetési helyzetbe került, mint Magyarország, a spanyolokkal szemben azonban nem alkalmaztak ugyanilyen kényszerítő intézkedéseket. "Azt pedig végképp méltánytalannak tartanánk, ha egyfajta kettős mérce alakulna ki az EU-ban, és egyes tagállamokra vonatkoznának bizonyos szabályok, másokra nem" – fogalmazott.
Magyarországnak elkerülhetetlenül meg kell tennie azokat a lépéseket, amelyek leszorítják a költségvetési hiányt – ezt már az LMP frakcióvezetője mondta az Ecofin döntése után. Jávor Benedek úgy fogalmazott: súlyos döntést hoztak, ami annak a jele, hogy az unió nem hisz a kormány ígérgetéseinek, hanem kézzelfogható és hatékony cselekvést vár el. Az LMP is azt várja, hogy a kormány olyan lépéseket tegyen, amelyik mentesíti Magyarországot a döntés következményei alól, mert ez az ország érdeke is – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.